Rzeki Lubelszczyzny

Awatar użytkownika
Zielony

Re: Rzeki Lubelszczyzny

Postautor: Zielony » pn 11 sty 2021, 21:32

Szymon. Odnośnie tych różnych prac i uczestniczenia w nich to zapewne masz rację. Przy czym trzeba wiedzieć, że sporo się robi. Na przestrzeni lat wykonaliśmy szereg projektów tarliskowych, zbudowaliśmy system gospodarki oparty o odcinki złów i wypuść, zatrudniony został strażnik do wód górskich, było mnóstwo akcji sprzątań rzek....Czasem zastanawiam się czy ten wieloletni nakład prac i wysiłku przyniósł oczekiwany efekt, taki wymierny do włożonego wysiłku. W ramach wspominek filmik sprzed bodaj dziesięciu lat
https://www.youtube.com/watch?v=5CAWUOS-EOE&t=9s
Awatar użytkownika
szymon71

Postautor: szymon71 » wt 12 sty 2021, 10:41

I tak jak tu napisałem chwałą Wam Koledzy za to co robicie i co już zrobiliście. Ja popieram takie akcje w 100%. Tylko to powinno wyglądać nieco inaczej że strony organizacyjnej. ZO powinien przesłać po wszystkich lubelskich kołach prośbę o oddelegowanie powiedzmy 3 członków do akcji sprzątania w danym roku. W przypadku braku chętnych jedzie prezes, v-ce prezes koła lub skarbnik. To byłby również test dla działalności kół. Oczywiście za rok następni, później kolejni itd. Rotacyjnie, żeby każde koło dołożyło swoją cegiełkę do sprzątania. Oczywiście opisuję to w dużym skrócie. To pozwoliłoby uniknąć takich sytuacji jak obecnie gdzie na akcje jeździ w sumie kilkanaście, no może dwadzieścia parę osób na okrągło a reszta ma to gdzieś i nie spoczywa się do obowiązku. Ty kolego Zielony właśnie w tej wąskiej grupie jesteś i szacun. Ale ja chciałbym, żeby to było obligatoryjnie narzucone "z góry" nawet odpowiednim rozporządzeniem bo tylko w ten sposób można zmusić większą grupę osób do działania. I będzie dużo czyściej. I tu duża w tym rola ZO. Ktoś musi wyjść z inicjatywą. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
szymon71

Postautor: szymon71 » wt 12 sty 2021, 10:46

Oczywiście zamiast " nie spoczywa" powinno być "nie poczuwa" się do obowiązku.
Awatar użytkownika
Zielony

Postautor: Zielony » wt 12 sty 2021, 18:22

Hmm. Organizacyjnie to już od lat wygląda to tak, że każde koło naszego okręgu ma przyznaną pod opiekę wodę. Przykładowo koło w Nałęczowie opiekuje się rzekę Bystrą i stawem parkowym w Nałęczowie. Koło ma obowiązek utrzymywać czystość na powierzonym pod opiekę łowisku a w planie pracy koła umieścić akcje sprzątania łowiska. W przypadku koła w Nałęczowie i wielu innych takie akcje przeprowadzane są rokrocznie z dużym skutkiem. Koło mające pod opieką przypisane łowisko ma także przywileje. Przykładowo jeżeli wędkarze z innego koła chcą na takiej wodzie zorganizować zawody zobowiązane jest uzyskać zgodę na przeprowadzenie tychże od koła, które takim łowiskiem się opiekuje. Reasumując. Poza akcjami sprzątania jakie przeprowadzają koła wędkarskie organizowane są akcje sprzątania rzek jak ta z fotorelacji powyżej bo też skala zjawiska jest ogromna i takie działania są potrzebne.
Awatar użytkownika
siwy

Postautor: siwy » wt 12 sty 2021, 18:39

To jest Polska i niestety na większość działa jedynie zapłacenie bardzo wysokiej kary i świadomość wysokiego prawdopodobieństwa kolejnego mandatu, gdy znowu zdecyduje się syf po sobie zostawić...a w regulaminie jak byk pisze o pozostawieniu w czystości miejsca połowu bez względu na stan, w jakim się to miejsce zastało...przerąbane mamy jako spinningiści, bo w trakcie jednej wyprawy potrafimy pół zalewu obejść - pasowałoby mieć około 10 worków po 120litrów przy sobie, by nie złamać tego przepisu i nie zabulić za nie swój syf...swoją drogą nie słyszałem jeszcze o nikim, kto dostał mandat za nieposprzątanie swojego stanowiska połowu.

Wnioskowałbym o dodanie przepisu do RAPR by każdy wędkujący W TRAKCIE wędkowania (czyli bez względu na stosowaną metodę połowu) miał obowiązek utrzymywać swoje miejsce połowu w porządku, a śmieci przechowywać w worku na śmieci (a nie porozrzucane dookoła), które po zakończeniu połowu zabrać z łowiska i umieścić w przeznaczonych do tego miejscach - śmietnikach.

Wysoki wzrost kwoty mandatów zawsze powoduje znaczący spadek ilości wykroczeń - należy przepchnąć wniosek o mnożnik x10 do aktualnych kwot mandatów i ...pozamiatane będzie i nawet zagrabione ;-)

Zamiast umawiać się na sprzątanie syfu, spotykalibyśmy się na wspólne wędkowanie ;-)
30 lat łowię...i nadal g%#no umiem :D
Awatar użytkownika
siwy

Postautor: siwy » wt 12 sty 2021, 18:55

Irytująca jest jednak świadomość i złość bierze, że mandat dostajemy za nieposprzątanie po innych wędkarzach czy spacerowiczach, piknikowcach, itp cywilach bez wędek...na nas wędkarzy spada odpowiedzialność za wszystkich syfiących nad wodą, bo tam zazwyczaj tylko nasi mundurowi i społeczni mandaty wlepiają, a nie Policja czy Straż Miejska - kto na "cywilach" porządek wymusi? Też musiałby powstać przepis, że każdy ma obowiązek posprzątać miejsce w którym stanie na chwilę, leżak rozstawi, itp....ale taki działający i egzekwowany, a nie prawie martwy przepis jaki jest aktualnie o niezaśmiecaniu, a egzekwowany tylko czasami i głównie przez Straż Miejską ale głównie w środku miasta, a nie nad wodą.
Ostatnio zmieniony wt 12 sty 2021, 19:00 przez siwy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kristoff76

Postautor: kristoff76 » wt 12 sty 2021, 18:58

A jaśki dzisiaj chciały współpracować, trzy brania dwa wyjęte. Największy 42 cm ;) ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
majula7

Postautor: majula7 » wt 12 sty 2021, 19:48

Oglądając film to jestem pod wrażeniem - to da się brodzic w Bystrzycy? Póki co nie próbowałem gdyż ludzie twierdzą że dno jest bagniste, zresztą już miałem dwie przygody jak się zassalem i nie mogłem wylezc.
Ostatnio zmieniony wt 12 sty 2021, 20:50 przez majula7, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zielony

Postautor: Zielony » wt 12 sty 2021, 20:07

Siwy. Pomysł z umówieniem się na wspólne wędkowanie uważam za bardzo dobry!
Awatar użytkownika
CDC

Postautor: CDC » śr 13 sty 2021, 15:44

kristoff76 pisze:A jaśki dzisiaj chciały współpracować, trzy brania dwa wyjęte. Największy 42 cm ;) ;)

Z tygodnia na tydzień coraz ładniejsze ;) Łowisz z żyłką?
Awatar użytkownika
Mięsiarz

Postautor: Mięsiarz » śr 13 sty 2021, 16:11

Cdc teraz taka pora roku że inaczej ciężko się łowi...
Prawdziwy Polak?
Zły
Wulgarny
Szczery
Awatar użytkownika
CDC

Postautor: CDC » śr 13 sty 2021, 16:23

Mięsiarz pisze:Cdc teraz taka pora roku że inaczej ciężko się łowi...

W zimie nie łowię, ale się domyślam, że żyłka ma więcej zalet.
Ja za pstrągiem, okoniem i zazwyczaj szczupakiem to tylko z żyłeczką.
Awatar użytkownika
kristoff76

Postautor: kristoff76 » śr 13 sty 2021, 18:55

Witam, dzisiaj miał być jaź w zimowej scenerii niestety trafił się przyłów w postaci ładnej świnki. :shock:
Rybka złowiona na naszej Bystrzycy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Skałka

Postautor: Skałka » śr 13 sty 2021, 20:06

Gratki świnia jak się patrzy, złowiłem podobną na Sanie z 10 lat temu. Fajnie, że są na Bystrzycy.
Awatar użytkownika
Zielony

Postautor: Zielony » śr 13 sty 2021, 20:10

Kristoff. Nie zdziwię się jak złowisz brzanę. Świnka piękna prawie jak jaź. Gratulacje!
Awatar użytkownika
siwy

Postautor: siwy » śr 13 sty 2021, 20:16

No i jaki rozmiar! I do tego Bystrzyca...no szaleństwo :-)
Awatar użytkownika
kristoff76

Postautor: kristoff76 » śr 13 sty 2021, 20:30

Sam byłem zdziwiony, łowiłem różne rybki na Bystrzycy, ale świnkę po raz pierwszy i to w dodatku taką.
Mierzyła równe 50 cm.
Awatar użytkownika
misiek1975

Postautor: misiek1975 » śr 13 sty 2021, 21:27

Graty kristoff76 jestem pełen uznania. Rybka piękna a do tego Bystrzyca. Szacun
Awatar użytkownika
Paweł
Administrator
Lokalizacja: ZalewZemborzycki.com / Koło LSM Fart / PZW Lublin - tel: 500-517-699
Kontaktowanie:

Postautor: Paweł » śr 13 sty 2021, 21:43

Gratulacje! Mega ryba!
---
Wynajmę łódkę na Zalewie Zemborzyckim / telefon: 500-517-699 - zobacz szczegóły

Polecam biuro rachunkowe PulsarBiuro - pulsarbiuro.pl

spinning.com.pl - przynęty pstrągowo okoniowe

Zobacz jak wrzucić zdjęcie na forum - kliknij tutaj

Youtube / Wisła - potężne uderzenie bolenia z powierzchni
Awatar użytkownika
majula7

Postautor: majula7 » śr 13 sty 2021, 22:14

Ryba super. Odcinek górski czy nizinny?
Awatar użytkownika
szymon71

Postautor: szymon71 » śr 13 sty 2021, 22:56

Fajnie, że pojawiają się na Bystrzycy ryby krórych kilka, kilkanaście lat temu się nie łowiło. Ta niedawna brzana i teraz świnka. Choć podejrzewam, że ktoś jakiś czas temu kilka sztuk wpuścił zupełnie prywatnie bo raczej nie wierzę w naturalny ciąg tych gatunków do tak małej rzeki jak Bystrzyca. To nie jest ich naturalne środowisko. Ciekawe czym jeszcze nas ta rzeka zaskoczy?
Awatar użytkownika
majula7

Postautor: majula7 » śr 13 sty 2021, 23:19

Było zarybiane, tylko sęk w tym ze poniżej zalewu a tam wiadomo co na haku to w plecaku. Gdyby odcinek miejski zrobić total no kill mielibysmy super rzeke z super rybami.
Awatar użytkownika
Zielony

Postautor: Zielony » czw 14 sty 2021, 15:27

Niekoniecznie poniżej zalewu. Wprawdzie nie byłem przy zarybianiu świnkami ale kilka lat temu podczas prób złowienia jazia mój syn złowił dużą na około 50cm. świnkę w Prawiednikach jakieś 200 metrów poniżej mostu.
Obrazek
Ktoś mi mówił, że widział trące się świnki na żwirowym placu w Osmolicach.
Przy okazji moglibyśmy zrobić taką prezentację dziwnych gatunków złowionych na naszych rzekach. Ja przykładowo złowiłem na muszkę tołpygę na Kosarzewce nieco powyżej Bychawki. Przypuszczam, ze to uciekinier za stawów lub z zalewu.
Obrazek
Słyszałem o przypadku złowienia jesiotra na Krężniczance, który zapewne też zwiał z jakiegoś ze stawów.
Ostatnio zmieniony czw 14 sty 2021, 16:26 przez Zielony, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
majula7

Postautor: majula7 » czw 14 sty 2021, 15:47

Jak były powodzie i przelewalo się to jeździłem na cieki doplywy chodelki i tam też można było złapać przeróżne gatunki.
Awatar użytkownika
Skałka

Postautor: Skałka » czw 14 sty 2021, 16:06

Jeśli dobrze pamiętam na górnym odcinku był wpuszczany wylęg świnki i brzany. Przecież to gatunki, które występują naturalnie w Wieprzu. Więc teoretycznie gdyby nie ingerencja człowieka powinny występować naturalnie w naszej Bystrzycy.

Wróć do „Zalew Zemborzycki”