Sprzęt wędkarski

Awatar użytkownika
Przemek N.
Karaś srebrzysty
Posty: 95
Rejestracja: sob 29 paź 2016, 13:51

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: Przemek N. » ndz 12 wrz 2021, 14:51

Ktoś poleci dobrą pletke pod okonia nie przegrubione 0.05-0.06?
Przemek 1984. koło Haczyk Lublin.
Awatar użytkownika
Tomala
Sandacz
Posty: 625
Rejestracja: pt 19 cze 2015, 14:17

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: Tomala » ndz 12 wrz 2021, 17:15

Przemek N. pisze:Ktoś poleci dobrą pletke pod okonia nie przegrubione 0.05-0.06?

Major Craft dangan braid x8
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2069
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: CDC » ndz 12 wrz 2021, 19:01

BCH pisze:Trzy i pół metra? Będziesz używał spławika montowanego na stałe czy przelotowo? :mrgreen:

:D jak mi się nie spodoba to na tym się skończy choć to naprawdę bardzo mocny kij mimo, że po średnicy blanku nie wygląda, ale z założenia przy takiej długości ma obsługiwać muchowo 30+ gramów. Najbardziej lubię na stałe :D
Aldek
Awatar użytkownika
majula7
Sum
Posty: 1524
Rejestracja: ndz 04 lis 2018, 20:45

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: majula7 » pt 01 paź 2021, 12:17

Mam parę pytań co do wędki muchowej i zamiany jej.
Czy wymieniając sznur na linkę do nimfy da się tym oddawać rzuty?
Może ktoś poleci jakiś mega ultra kij spinningowy którym da się wykonać rzut przynętą nie przekraczającą 0,5g. (nimfą muchową)
Mam też pomysł zamontowania do wędki muchowej kołowrotka od wędki podlodowej.
Co Wy na to?
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2069
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: CDC » pt 01 paź 2021, 13:20

Ja mam linkę do nimfy, chyba 0.55 mm i jak trzeba to zmieniam tylko przypon i rzucam na suchą. Da się.
Podlodowym (ze stałą szpulą) do muchówki to chyba niezgodne z regulaminem, gdzie stoi że ma być ze szpulą ruchomą.
Aldek
Awatar użytkownika
suchy0512
Sandacz
Posty: 615
Rejestracja: śr 13 lis 2019, 13:24

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: suchy0512 » pt 01 paź 2021, 13:25

majula7 pisze:Mam parę pytań co do wędki muchowej i zamiany jej.
Czy wymieniając sznur na linkę do nimfy da się tym oddawać rzuty?
Może ktoś poleci jakiś mega ultra kij spinningowy którym da się wykonać rzut przynętą nie przekraczającą 0,5g. (nimfą muchową)
Mam też pomysł zamontowania do wędki muchowej kołowrotka od wędki podlodowej.
Co Wy na to?


https://www.stepanow-fishing.com/325-no ... sxuls.html
Tym może by rzucił
Jarek
Awatar użytkownika
majula7
Sum
Posty: 1524
Rejestracja: ndz 04 lis 2018, 20:45

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: majula7 » pt 01 paź 2021, 16:37

Kołowrotek zwykły z szpula stała, łowienie nie będzie się odbywać na górskim odcinku.
Chce zmontować taki mega lekki zestaw na wzdregi., sznur w 4 klasie wydaje się być za gruby do tego.
Ten spinning też fajny, zobaczę w sklepie może da się to pomacać gdzieś.
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2069
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: CDC » pt 01 paź 2021, 17:18

majula7 pisze:Kołowrotek zwykły z szpula stała, łowienie nie będzie się odbywać na górskim odcinku.
Chce zmontować taki mega lekki zestaw na wzdregi., sznur w 4 klasie wydaje się być za gruby do tego.
Ten spinning też fajny, zobaczę w sklepie może da się to pomacać gdzieś.

No tak to oczywiście można z kołowrotkiem. Mój kumpel miał coś takiego i nawet to rzucało. Pomysł na dwie wędki w jednej fajny. Zdejmując z uchwytu kołowrotka ten dolny dekielek dorobił sobie wciskany dolnik. Podejżewam tylko, że przelotka szczytowa zbyt wiele nie wytrzyma (kumpel miał wszystkie ceramiczne) , szczególnie przy plecionce, także przy powrocie do sznura może się okazać że będziesz musiał wymienić i sznur i przelotkę.
Aldek
Awatar użytkownika
majula7
Sum
Posty: 1524
Rejestracja: ndz 04 lis 2018, 20:45

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: majula7 » pt 01 paź 2021, 18:24

Jutro to zmontuje na sucho i podam czy działa. Wszystko przez to że, rzut ciężka nimfą na jeziorze jest jakiś taki koślawy trudny. Próbowałem z mokra mucha ale sprowadzenie jej do głębokości 4-5m graniczy z cudem, a czas opadania od wyrzutu to prawie cały browar wypity.
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2069
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: CDC » pt 01 paź 2021, 19:06

majula7 pisze: Wszystko przez to że, rzut ciężka nimfą na jeziorze jest jakiś taki koślawy trudny.

A bo to nie jest wcale takie łatwe, nic się wtedy nie układa tak jak chcemy.
Dalej to tylko na dwie ręce z wypuszczeniem linki.
Aldek
Awatar użytkownika
majula7
Sum
Posty: 1524
Rejestracja: ndz 04 lis 2018, 20:45

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: majula7 » pt 01 paź 2021, 19:46

To już wiem. Na rzece nie ma problemu bo tam rzuty lub podawanie dość krótkie z tą krótka nimfą. Na jeziorze tez nie trzeba sety ciskać ale te 15-20m z pontonu jakoś trzeba podać. Problem jest z ciężka nimfą to już prawie jig, ale taki mini mini.
Czy linka trapera do nimfy tonie?
Mam też pomysł skonstruowania 5g spirolino plywającego i podanie opadającej nimfy.
Spiro obciążę tak aby nimfą na żylce spadała odp. głębokość.
Awatar użytkownika
Mietek
Szczupak
Posty: 461
Rejestracja: ndz 02 lip 2017, 22:55

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: Mietek » pt 01 paź 2021, 22:08

majula7 pisze:Mam parę pytań co do wędki muchowej i zamiany jej.
Czy wymieniając sznur na linkę do nimfy da się tym oddawać rzuty?
Może ktoś poleci jakiś mega ultra kij spinningowy którym da się wykonać rzut przynętą nie przekraczającą 0,5g. (nimfą muchową)
Mam też pomysł zamontowania do wędki muchowej kołowrotka od wędki podlodowej.
Co Wy na to?


Ze spinningow jest Savage Gear Micro Game 0-2g i tdz myślę że by to obsłużył.
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2069
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: CDC » pt 01 paź 2021, 22:45

majula7 pisze:Czy linka trapera do nimfy tonie?

Nie mam pojęcia, ja mam Airflo i ta pływa (poza tym jak ją czasem czyszczę to przy okazji natłuszczam) Podejżewam, że Trapera też (a gdzieś mi się tam obiło o wzrok, że też zamamawia u Airflo, bo gdzieś musi to robić, nimfówka Trapera i Airflo nawet wygląda tak samo, linki Trapera nawet szpulki na których są nawinięte mają identyczne jak Airflo także z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że to niemal te same linki, dlatego też mój następny sznur też będzie raczej od Trapera) bo nimfówek raczej nikt nie robił i nie robi tonących. Tonąć w tej metodzie ma przypon, a nie linka.

Z tak leciutkim spiningiem to będziesz miał problem, choć zależy co lubisz, ogólnie to niestety same króciaki i jak dla mnie to niezbyt zrozumiałe, to po prostu moda i kolejny zabieg księgowych.

Moim zdaniem poza masą wędki nie ma szczególnych racjonalnych przesłanek aby np. na łódce nie stosować kiji 2.40, 2.60 czy dłuższych mających lepszą amortyzację, i większe możliwości w prowadzeniu i animacji przynęty.

Oczywiście producentowi najłatwiej i najtaniej zrobić krótką jednoczęściówkę i żenić to jako najlepszą z możliwych opcję, kosząc przy tym jak za kij wieloskładowy, oszczędzając tym samym na materiale, przelotkach, lakierze, nici itd.
Tutaj jak w samochodach, wraz z projektantami wędki budują księgowi (inaczej nie produkowano by w ChRL, Taiwanie itp.) i oszczędność 5 dolców na sztuce przy serii 200 000,00 szt. każdy może sobie policzyć.
Takie czasy Panie dzieju... ;)
Aldek
Awatar użytkownika
majula7
Sum
Posty: 1524
Rejestracja: ndz 04 lis 2018, 20:45

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: majula7 » sob 02 paź 2021, 13:25

Próby się nie powiodły. Po zamontowaniu kołowrotka rzut mini jigiem nie dalej niż 8m. Bardzo też nieporęcznie brak blanka strasznie przeszkadza.)
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2069
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: CDC » sob 02 paź 2021, 15:39

Cóż..., jeśli nie króciaczek spiningowy to pozostaje Ci na upartego albo najlżejsza odległościówka, albo najlżejszy pickerek. Albo... jeśli masz jakąś delikatną wędkę dobrze powyżej 3m załóż do niej kołowrotek ze sznurem z muchówki, tylko normalnym a nie cienkim nimfowym bo przy takim to dżig ciągnie sznur a ma być odwrotnie, to prędkość nadana masie sznura ma wynieść przynętę na odległość.
Aldek
Awatar użytkownika
majula7
Sum
Posty: 1524
Rejestracja: ndz 04 lis 2018, 20:45

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: majula7 » sob 02 paź 2021, 17:02

Poszukam tego savege Gear, cena do lykniecia więc zobaczymy. Mam też pomysł z tym spiro, testowałem to już tylko na ciężko. Rzutka ważyła dobre 50g, teraz to czas na 5-6g
Awatar użytkownika
Kadi
Sum
Posty: 2455
Rejestracja: sob 21 mar 2015, 18:33
Lokalizacja: Świdnik

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: Kadi » sob 02 paź 2021, 17:14

Ten SG to jest kij przynajmniej do 5g. Mocno niedoszacowane są. Ja ze swojej strony mogę polecić Azura Olivia do 3.5g, Pezon& Mitchell Sting do 3.5g albo Flagman Areata do 2.5g. wszystko króciaki. Mam je w domu jak chcesz zobaczyć to zapraszam :P
#MięsiarzTeam
Awatar użytkownika
Przemek_M
Sandacz
Posty: 752
Rejestracja: wt 05 cze 2018, 20:57

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: Przemek_M » czw 21 paź 2021, 22:48

Panowie, kręcę strimerki i główkę przynęty staram się wykończyć oczami jakie stosuje się do woblerów plus lakier uv z Biedry jaki polecał Piotrek. Mam latarke do uv z ali warta tyle co dwie obrotowki mepsa :) problem polega na tym, że nie chce mi się utwardzic lakier. Podejrzewam, że latarka jest guzik warta.. spróbuje pożyczyć lampę do paznokci jak się uda i zrobię testy.
Pytanie co stosujecie do utwardzania lakierów i co ew.moge robić źle?
Człowiek jest stworzony do miłości.
I każde życie jest bezcenne.
Awatar użytkownika
BCH
Sum
Posty: 1056
Rejestracja: pn 06 sty 2020, 19:44

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: BCH » pt 22 paź 2021, 06:20

Wystaw na słońce na cały dzień (jak będzie w tym roku jeszcze taki dzień :D). Też mi się nie utwardza do końca taką latarenką (a podejrzewam, że to ten sam model), lakier niby sztywnieje, ale wciąż jest taki jakby mazisty, plastelinowaty. Używałem trzech różnych lakierów (albo miały tylko różne opakowania, wszystkie od majferendów) i tylko jeden z nich elegancko się utwardzał, ale to było latem, więc nawet nie mam pewności, czy dzięki latarce, czy temu, że kręciłem na balkonie na pełnym słońcu. Przy pozostałych dwóch po wstępnym podświetleniu latarką, żeby lakier nie spływał, resztę roboty robiło na pewno słońce.
Daj znać, jak lampa do paznokci. Może się skuszę na taką :D.
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2069
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: CDC » pt 22 paź 2021, 08:17

Do oczu to raczej super glue i później zabezpieczyć zwykłym transparentnym do główek. Jeśli nie Kropelka po taniości to w Leroy jest UHU coś ok. 5 zł., ma porządną tubkę, łatwo dozować, jest bardzo dobry. Ewentualnie też UHU ale Super (też szybki i większa tuba) lub MaxRepair, tylko dużo droższe i ten Max schnie dłużej, ale jest za to elastyczny i w tubce jest go więcej, ja kleiłem nim jeszcze rozklejone buty do brodzenia. Cztery dni w wodzie wytrzymał także mam nadzieję, że będzie ok. Ogólnie to co piszecie to w miarę powszechny problem z UV, ja mało wiążę i nie używam.
Aldek
Awatar użytkownika
BCH
Sum
Posty: 1056
Rejestracja: pn 06 sty 2020, 19:44

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: BCH » pt 22 paź 2021, 08:58

Oj nie. Chodzi o uformowanie główki z oczami lub zalanie plastikowego gotowca, także żadne gluty. Glutem to se można oczko wstępnie przyczepić, ale do wykończenia najlepiej właśnie lakier UV.
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2069
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: CDC » pt 22 paź 2021, 09:03

To źle zaczaiłem, sorki ;)... Ale tak po zastanowieniu tym Maxem można by główkę całą oblecieć, tylko schnie długo, choć po ok. 20 minutach powłoka już nie jest klejąca.
Ostatnio zmieniony pt 22 paź 2021, 09:16 przez CDC, łącznie zmieniany 1 raz.
Aldek
Awatar użytkownika
Przemek_M
Sandacz
Posty: 752
Rejestracja: wt 05 cze 2018, 20:57

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: Przemek_M » pt 22 paź 2021, 09:13

Dzięki Panowie za rady. Bartek, z tymi latareczkami jest tak jak piszesz. W przyszłym tygodniu zrobię testy z lampą do paznokci, liczę na dobre efekty i na to, że uda się w tym roku coś zebatego złowić na muchę :)
Człowiek jest stworzony do miłości.
I każde życie jest bezcenne.
Awatar użytkownika
siwy
Sum
Posty: 3284
Rejestracja: wt 07 kwie 2015, 19:39
Lokalizacja: Marcin 1976 - Lublin LSM, Mobile:607-356-115

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: siwy » pt 22 paź 2021, 19:00

Latarki nasze mają względnie długą falę światła UV-A(385-410nm) i dość bezpieczną moc. Ten zakres długości fali jest "niskoenergetyczny" i nawet nie powoduje zmian w białkach ludzkiego ciała...ale już banknoty się spokojnie sprawdzi i świetnie widać żarówiastą pletkę przy nocnym sandaczowaniu. Do klejenia (paznokcie, plomby w zębach, inne kleje) w zależności od "kleju" stosuje się moc 210-260nm - to jest moc UV-C...bardzo niebezpieczna dla naszego ciała (czerniak i inne zmiany rakowe, oparzenia, itp). Reasumując - żeby stwardniał klej typu UV potrzeba słabego UV(długa fala 380-400nm) i duuuuużo czasu... lub mocnego UV(150-280nm) a stwardnieje w kilka sekund...albo mocnego słońca i około 20min do 5h w zależności od rodzaju kleju.

Ciekawostka i ostrzeżenie dla kobiet - dziś można kupić lampy do paznokci o dużej mocy w sensie 24W (i więcej) i długości fali już od 100nm...bardzo niebezpieczne. Już lekarze od kilku lat alarmują, że coraz więcej przypadków czerniaka pod panokciami i całych dłoni (przy tej mocy UV, kremy ochronne nakładane na dłonie przy robieniu paznokci nie zdają egzaminu...zmiany rakowe w tkance skóry może mniej, ale powstają)
30 lat łowię...i nadal g%#no umiem :D
Awatar użytkownika
Bandazyk
Sandacz
Posty: 587
Rejestracja: czw 21 wrz 2017, 16:31

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: Bandazyk » pt 22 paź 2021, 19:41

siwy pisze:Ciekawostka i ostrzeżenie dla kobiet - dziś można kupić lampy do paznokci o dużej mocy w sensie 24W (i więcej) i długości fali już od 100nm...bardzo niebezpieczne. Już lekarze od kilku lat alarmują, że coraz więcej przypadków czerniaka pod panokciami i całych dłoni (przy tej mocy UV, kremy ochronne nakładane na dłonie przy robieniu paznokci nie zdają egzaminu...zmiany rakowe w tkance skóry może mniej, ale powstają)


Od dziś przestaję malować paznokcie :D
:twisted:

Wróć do „Zalew Zemborzycki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], rybol i 85 gości

Sklep wędkarski Lublin