Sprzęt wędkarski

Awatar użytkownika
siwy
Sum
Posty: 3285
Rejestracja: wt 07 kwie 2015, 19:39
Lokalizacja: Marcin 1976 - Lublin LSM, Mobile:607-356-115

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: siwy » czw 10 lis 2022, 07:25

Przemek_M pisze:Rozumiem, może ktoś z kolegów pomoże w sprawie wymienionych kołowrotków. Jak nie to zapytaj na fejsie. Tam fachowców ma pęczki :D


Właśnie pytam...niestety nikt nie "buduje" kołowrotków - nie znalazlem przynajmniej. Najprawdopodobniej czeka mnie zakup seryjnego kolowrotka - kwestia wyboru na podstawie doświadczeń kolegów i własnego.
30 lat łowię...i nadal g%#no umiem :D
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2086
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: CDC » czw 10 lis 2022, 10:35

Tak patrząc Siwy na wielkość korpusu w stosunku do rotora i szpuli, oraz usytuowanie korby w tych chińczykach to widać co tam jest włożone. Najprościej porównać to do Van Staal-a, zresztą cenowo też ;), lub z Daiwą BG po rozbiórce, na stronie którą wcześniej linkowałem.
Niby ze zdjęć ślimacznica z brązu a pinion można się domyślać że stalowy, czyli najlepsze zestawienie z możliwych, ale malutkie to, i czy to naprawdę takie materiały, za taką cenę...., zobacz jaka jest dysproporcja w przekładni i cenie też do Comecoon-a tylko w wersji heavy duty.
Na hamulec to szkoda patrzeć bo przy ogromnych sumach to biorąc pod uwagę opór na przelotkach i 3 metry kija to pewnie przy 10 kg wciągnie Cię do wody ;), każdy duży firmowy jak go zabetonujesz to wytrzyma i 50 kg albo więcej, tzn. tyle dopóki nie pęknie rotor lub stopka ;) To pic na wodę.
Obyś się nie rozczarował ;)
Może zamiast tych wynalazków (jeśli nie możesz znaleźć opinii to znaczy, że nikt prawie tego nie kupuje i nikt tym nie łowi chyba oprócz ich marketingowców) zacznij choćby od tego jeśli nie leży Ci Daiwa:
https://www.sklep-mietus.pl/kolowrotki- ... 79492.html
nowszy masz już metalowy :
https://www.mefistofishing.pl/shimano-s ... -2463.html
możesz pójśc nieco wyżej :
https://www.mefistofishing.pl/shimano-s ... -2431.html
i skończyć choćby na tym, gdzie cena jeszcze ostatecznie "ujdzie w tłoku":
https://www.mefistofishing.pl/shimano-s ... -2285.html
który byłby dla Ciebie pewnie najlepszym rozwiązaniem. Po co Ci się szarpać z czymś niewiadomym na co nikt nie łowi ;)
Z finansami zawsze możesz iść w górę, a metal w korpusie... cóż owszem jest sztywny, ale czy zawsze jest to potrzebne, ja osobiście wątpię ponieważ przekładnia główna nawet w tanich modelach zazwyczaj jest w pełni łożyskowana i jeśli coś ma się "wyrobić" i odkształcić to będzie to najpierw gów...na przekładnia, później gów...ne łożyska a dopiero na samym końcu korpus. To, że trzymasz na własne życzenie 0,5 kg w kołowrotku to nie znaczy że jest wytrzymały.
Ostatnio zmieniony czw 10 lis 2022, 15:10 przez CDC, łącznie zmieniany 9 razy.
Aldek
Awatar użytkownika
Przemek_M
Sandacz
Posty: 753
Rejestracja: wt 05 cze 2018, 20:57

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: Przemek_M » czw 10 lis 2022, 11:10

Nom. Dysproporcja bije po oczach..
Pomysł 2x nad tymi chinczykami
Człowiek jest stworzony do miłości.
I każde życie jest bezcenne.
Awatar użytkownika
Sprężynowy Dziadek
Okoń
Posty: 169
Rejestracja: pt 08 lis 2019, 11:23

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: Sprężynowy Dziadek » czw 10 lis 2022, 19:41

siwy pisze:Właśnie pytam...niestety nikt nie "buduje" kołowrotków - nie znalazlem przynajmniej. Najprawdopodobniej czeka mnie zakup seryjnego kolowrotka - kwestia wyboru na podstawie doświadczeń kolegów i własnego.

Siwy, powiem krótko i na temat, trzeba rozróżniać fikcję literacką od rzeczywistości. To, że przyjedziesz nad zalew z bandycko ciężkim zestawem, z kołowrotkiem... jak wspomniał rozsądny Kolega, niczym z wciągarki samochodowej, to wcale nie znaczy, że wypie**olisz od razu Marlina, który Cię będzie ciągał po bagnie, aż Twe krwawiące dłonie z trudem będą utrzymywać pręt zbrojeniowy :mrgreen: Połamania życzę... tylko nie na kolanie, bo Twojego sprzętu nie przetrwa żadne kolano :mrgreen: Pozdrawiam :)
Wesołe jest życie staruszka :D
Awatar użytkownika
siwy
Sum
Posty: 3285
Rejestracja: wt 07 kwie 2015, 19:39
Lokalizacja: Marcin 1976 - Lublin LSM, Mobile:607-356-115

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: siwy » czw 10 lis 2022, 20:04

Sprężynowy Dziadek pisze:
siwy pisze:Właśnie pytam...niestety nikt nie "buduje" kołowrotków - nie znalazlem przynajmniej. Najprawdopodobniej czeka mnie zakup seryjnego kolowrotka - kwestia wyboru na podstawie doświadczeń kolegów i własnego.

Siwy, powiem krótko i na temat, trzeba rozróżniać fikcję literacką od rzeczywistości. To, że przyjedziesz nad zalew z bandycko ciężkim zestawem, z kołowrotkiem... jak wspomniał rozsądny Kolega, niczym z wciągarki samochodowej, to wcale nie znaczy, że wypie**olisz od razu Marlina, który Cię będzie ciągał po bagnie, aż Twe krwawiące dłonie z trudem będą utrzymywać pręt zbrojeniowy :mrgreen: Połamania życzę... tylko nie na kolanie, bo Twojego sprzętu nie przetrwa żadne kolano :mrgreen: Pozdrawiam :)


Często bywam nad ZZ, ale nie tylko (tu wystarczają korby po 200-300zeta) - nie potrzebuję takiego sprzętu jako alternatywy siłowni, tylko by kręcioł nie padał po roku max dwóch oraz by wytrzymywał ciężkie, mocno pracujące przynęty i hol siłowy bo straszne korzenie...choć w tym roku na ZZ też za sumem łaziłem ;-)
30 lat łowię...i nadal g%#no umiem :D
Awatar użytkownika
Zielony
Sandacz
Posty: 845
Rejestracja: wt 16 lut 2016, 20:54

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: Zielony » ndz 11 gru 2022, 11:19

Orientuje się ktoś czy w jakimś z lubelskich sklepów wędkarskich kupię Keitech easy shiner 3.5'' 9cm. Wolałbym pooglądać, wybrać kolorki niż zamawiać przez internet. Może w sklepie Spławik mają?
Awatar użytkownika
suchy0512
Sandacz
Posty: 617
Rejestracja: śr 13 lis 2019, 13:24

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: suchy0512 » ndz 11 gru 2022, 16:26

Zielony pisze:Orientuje się ktoś czy w jakimś z lubelskich sklepów wędkarskich kupię Keitech easy shiner 3.5'' 9cm. Wolałbym pooglądać, wybrać kolorki niż zamawiać przez internet. Może w sklepie Spławik mają?


W złotej rybce na pielgrzymiej 1 zawsze mają spory wybór 2" wydaje mi się że mają i większe. Żeby na darmo nie jechać zadzwoń zapytaj 81 443 71 77
Jarek
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2086
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: CDC » ndz 11 gru 2022, 20:07

Zielony pisze:Orientuje się ktoś czy w jakimś z lubelskich sklepów wędkarskich kupię Keitech easy shiner 3.5'' 9cm. Wolałbym pooglądać, wybrać kolorki niż zamawiać przez internet. Może w sklepie Spławik mają?

Z tego co widać w Rybce, w sklepie internetowym to z rozmiaru jaki chcesz to tylko marchewka. Ale mają dosyć dużo 4 calowych, różnica niewielka także coś byś napewno wybrał.
Poza tym warto się kajtnąć bo często w tym towarze od którego można dostać oczopląsu, to mam wrażenie, że sami się nie orientują i nie wiedzą co mają, także towar może być a w necie nie jest zaktualizowane.
Aldek
Awatar użytkownika
Zielony
Sandacz
Posty: 845
Rejestracja: wt 16 lut 2016, 20:54

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: Zielony » ndz 11 gru 2022, 20:30

Hmm. Do czerwca sporo czasu więc poczekam jak Paweł poszerzy ofertę spinning.com o większe modele Kaitech i wtedy się zaopatrzę.
Awatar użytkownika
misiek1975
Sum
Posty: 1622
Rejestracja: ndz 15 maja 2016, 10:20

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: misiek1975 » ndz 11 gru 2022, 21:14

Zielony pisze:Hmm. Do czerwca sporo czasu więc poczekam jak Paweł poszerzy ofertę spinning.com o większe modele Kaitech i wtedy się zaopatrzę.

Do Rybki nie jedź bo tam z keitechami słabo, ale na Pielgrzymią jak najbardziej tak. Wybór easy shinerów spory w różnych kolorach i rozmiarach
Awatar użytkownika
Doctor1987
Okoń
Posty: 196
Rejestracja: pn 26 mar 2018, 19:28

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: Doctor1987 » ndz 11 gru 2022, 21:33

misiek1975 pisze:
Zielony pisze:Hmm. Do czerwca sporo czasu więc poczekam jak Paweł poszerzy ofertę spinning.com o większe modele Kaitech i wtedy się zaopatrzę.

Do Rybki nie jedź bo tam z keitechami słabo, ale na Pielgrzymią jak najbardziej tak. Wybór easy shinerów spory w różnych kolorach i rozmiarach


Sprzedają tam na sztuki czy tylko na paczki?
Hubert
Awatar użytkownika
suchy0512
Sandacz
Posty: 617
Rejestracja: śr 13 lis 2019, 13:24

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: suchy0512 » ndz 11 gru 2022, 22:32

Doctor1987 pisze:
misiek1975 pisze:
Zielony pisze:Hmm. Do czerwca sporo czasu więc poczekam jak Paweł poszerzy ofertę spinning.com o większe modele Kaitech i wtedy się zaopatrzę.

Do Rybki nie jedź bo tam z keitechami słabo, ale na Pielgrzymią jak najbardziej tak. Wybór easy shinerów spory w różnych kolorach i rozmiarach


Sprzedają tam na sztuki czy tylko na paczki?


Na sztuki
Jarek
Awatar użytkownika
zpryciarz
Sum
Posty: 1438
Rejestracja: sob 31 mar 2018, 19:31

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: zpryciarz » pn 19 gru 2022, 09:47

Panowie szukam kołowrotka poniżej 200 g. do wędki okoniowo - pstrągowej, waga około 90 g samej wędki i 213 cm.
mam zaubera 2000. jestem zadowolony i to mega tylko trochę mam wrażenie że jest za ciężki. Szukam czegoś w granicach 200-350 zł. Z drogimi kołowrotkami mam kiepskie doświadczenia i kończyło się serwisem przy obu zakupach kręciołków za 400-700 zł.
Zastanawiam się nad Jaguarem z Ali, Shimano Nasci C2000S, daiwa legalis lt 2000
Podpowie ktoś coś ?
Marcin
Awatar użytkownika
Przemek_M
Sandacz
Posty: 753
Rejestracja: wt 05 cze 2018, 20:57

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: Przemek_M » pn 19 gru 2022, 10:31

Sklanialbym się w stronę Shimano
Człowiek jest stworzony do miłości.
I każde życie jest bezcenne.
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2086
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: CDC » pn 19 gru 2022, 10:50

zpryciarz pisze:Panowie szukam kołowrotka poniżej 200 g. do wędki okoniowo - pstrągowej, waga około 90 g samej wędki i 213 cm.
mam zaubera 2000. jestem zadowolony i to mega tylko trochę mam wrażenie że jest za ciężki. Szukam czegoś w granicach 200-350 zł. Z drogimi kołowrotkami mam kiepskie doświadczenia i kończyło się serwisem przy obu zakupach kręciołków za 400-700 zł.
Zastanawiam się nad Jaguarem z Ali, Shimano Nasci C2000S, daiwa legalis lt 2000
Podpowie ktoś coś ?

Jeśli interesuje Cię Daiwa Exceler Lt 2500 to mogę go puścić w cenie Legalisa (poniżej 250 zł) . Kupiony w tym roku, na rybach chyba ze 4x. Nawiniętą ma Owner Broad-0.16 zieloną, której nie będzie mi się chciało odwijać bo na przyszły sezon mam już inną, także pójdzie w cenie ;)
Osobiście wolę Shimano, z droższych to coś mógłbym polecić ale to nie przedział cenowy który Cię interesuje.
Excelerka miałem zostawić do odległościówki bo kupiłem go aby nie przezbrajać ciągle wędek z lajta na pstrągówkę ale wpadła mi premia także kupiłem sobie docelowy pstrągowy i ten się ostał samotny, także w razie czego będzie czekał na swoją kolej ;)
Ps.
Jaguara poniżej 200 g to musiał byś brać chyba rozmiar 1000 a to raczej podlodówka ;)
Do plecionki może jeszcze od biedy ok, ale żyłkę jaka by nie była to po zejściu ze szpuli będzie jak sprężyna do długopisu ;)
Aldek
Awatar użytkownika
Kadi
Sum
Posty: 2455
Rejestracja: sob 21 mar 2015, 18:33
Lokalizacja: Świdnik

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: Kadi » pn 19 gru 2022, 14:36

Dużo łowię na ultralajty. Mam kołowrotów kilka ... No może kilkanaście ;) śmiało polecam i Legalisa i Excellera 2000. Mam też okumy Ceymar, Daiwa lepsza :P mam też Shimano Ultegry 2500 i większą i jakoś lepiej mi pasują te Daiwy do UL. Stradic to dobry kołowrotek do UL w wersji CI4 ale teraz kupić nowy to graniczy z cudem a z używkami bywa różnie. I mają jedną bolączkę. Modułową rolkę prowadząca w kabłąku. Nie jest rozbieralna, przez co trzeba inwestować w zestaw, który można rozłożyć, bo to zużywa się najszybciej.
Także jeżeli na być budżetowo to celuj w Daiwy. Praca płynna, lekka, cicha i nie stukają w skrajnych położeniach szpuli, bo mają na mimośrodzie mikro uszczelkę.
#MięsiarzTeam
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2086
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: CDC » pn 19 gru 2022, 15:04

Kadi pisze:Dużo łowię na ultralajty. Mam kołowrotów kilka ... No może kilkanaście ;) śmiało polecam i Legalisa i Excellera 2000. Mam też okumy Ceymar, Daiwa lepsza :P mam też Shimano Ultegry 2500 i większą i jakoś lepiej mi pasują te Daiwy do UL. Stradic to dobry kołowrotek do UL w wersji CI4 ale teraz kupić nowy to graniczy z cudem a z używkami bywa różnie. I mają jedną bolączkę. Modułową rolkę prowadząca w kabłąku. Nie jest rozbieralna, przez co trzeba inwestować w zestaw, który można rozłożyć, bo to zużywa się najszybciej.
Także jeżeli na być budżetowo to celuj w Daiwy. Praca płynna, lekka, cicha i nie stukają w skrajnych położeniach szpuli, bo mają na mimośrodzie mikro uszczelkę.

Ot i doświadczonego miło posłuchać. Daiwy mają jeszcze dwa łatwo zauważalne plusy w porównaniu do Shimano, a mianowicie szpule większej średnicy i brzeg szpuli stopniowany (przynajmniej te budżetowe). Co prawda ten "ostry" rant który bezpośrednio sprowadza żyłkę ze szpuli musiałem w swoich Fuego wypolerować bo dawało się o niego zaczepić paznokciem.
Ale już te dwa rozwiązania mam wrażenie iż sprawiają, że z Daiwy leci dalej niż z Shimano które stosuje jedną pochyloną krawędź szpuli. W normalnym wędkowaniu praktycznie nie ma to znaczenia.
Shimano natomiast pomijając wszystko inne ma bardzo ciekawy myk w postaci MGL, czyli magnumlite. Pierwotnie to niesymetryczny leciuteńki rotor, jednak w nowym budżetowym Miravel-u jest już symetryczny, pewnie oszczędnościowo.
Niesymetryczny aby podobno jakoś inaczej tam rozkładać siły, ale nie to jest dla wędkarza ważne.
Mam Stradica 2500 CI4+ i Vanforda 3000 które są z magnumlite, ale mam też Stradica 3000 nowego który nie ma tego bajeru.
I naprawdę jak się weźmie w rękę Vanforda i Stradica to różnica w silę potrzebnej do ruszenia rotora i jego zatrzymania jest bardziej niż wyczuwalna.
Tymi z magnumlite łowi się zatem znacznie lżej i przyjemniej, czego nie doświadczymy jeśli nie mamy porównania.
Przy opadzie i podbijaniu zarówno z kołowrotka jak i z kija to robi różnicę.
No i jeszcze na + dla Daiwy, że nadal robi przełącznik na bieg wsteczny, przy woblerze w rzece jak się przyzwyczaić to przydatna sprawa.
Shimano jak dla mnie z kolei jest takie bardziej finezyjne, no i ma inne zalety, ale to już kwestia stylistyki i gustu także tutaj szkoda strzępić języka.
PS.
Stradica CI4+ widziałem gdzieś ostatnio na OLX i to z zapasową szpulą (ja też zawsze dokupuję) chyba za 7 stówek, także sam kołowrotek wychodzi poniżej 600 zł.
Też uważam, że to fajna maszynka i jak najbardziej warta tych pieniędzy.

No i nie wiem jak tam Daiwy, ale jak się komuś chce to wszystkie modele Shimano można "upgrejdować" czyli poza stylistyką jak wymiana uchwytu korbki czy szpuli, chodzi głównie o dołożenie łożysk.
I tak z tego co pamiętam z nowego Stradica to w tej kwestii można zrobić zdaje się prawie Stellę.
Aldek
Awatar użytkownika
Krzysiek
Szczupak
Posty: 335
Rejestracja: pt 08 cze 2018, 23:08

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: Krzysiek » pn 19 gru 2022, 19:08

Mam na stanie Excellera od Daiwy, Sedone z Shimano i tego Jaguara w wersji 3000. Do Jaguara na start od razu łopata smaru, bo fabrycznie suchy. Sedona po sezonie szumi. Najlepiej sprawuje mi się Daiwa.
Awatar użytkownika
Kadi
Sum
Posty: 2455
Rejestracja: sob 21 mar 2015, 18:33
Lokalizacja: Świdnik

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: Kadi » pn 19 gru 2022, 19:23

No z tą prawie Stellą to tak o :P można dołożyć 4 łożyska do FLa. Pod i nad wałek oscylacji, tutaj z dołu trzeba usunąć jedna podkladkę bo coś haczy. Przynajmniej w modelu 3000. Jedno pod szpulę i jedno w knoba. Ma wtedy 10 łożysk jak Twin Power.
#MięsiarzTeam
Awatar użytkownika
BCH
Sum
Posty: 1060
Rejestracja: pn 06 sty 2020, 19:44

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: BCH » pn 19 gru 2022, 19:27

zpryciarz pisze:mam zaubera 2000. jestem zadowolony i to mega tylko trochę mam wrażenie że jest za ciężki

To co gitarę zawracasz?
Bierz zaubera lt i nie marudź :D.
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2086
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: CDC » pn 19 gru 2022, 19:53

Krzysiek pisze:Mam na stanie Excellera od Daiwy, Sedone z Shimano i tego Jaguara w wersji 3000. Do Jaguara na start od razu łopata smaru, bo fabrycznie suchy. Sedona po sezonie szumi. Najlepiej sprawuje mi się Daiwa.

Co do s,zumów to bym się zgodził. Wydaje mi się, że mój Stradic też jest odrobinę głośniejszy niż 2x tańczy Fuego czy Exceler ale to praktycznie nie ma znaczenia. Przy łowieniu tego wogóle nie słychać bo nigdy raczej nie kręcimy tak szybko, a na funkcjonalność to nie ma najmniejszego wpływu.
Aldek
Awatar użytkownika
zpryciarz
Sum
Posty: 1438
Rejestracja: sob 31 mar 2018, 19:31

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: zpryciarz » pn 19 gru 2022, 20:19

No i dużo przydatnych rzeczy już wiem. Dzięki Panowie. CDC zastanowię się i może dam znać w sprawie młynka. Jakiś kwit w razie gwarancji masz może ?
Marcin
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2086
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: CDC » pn 19 gru 2022, 20:27

zpryciarz pisze:No i dużo przydatnych rzeczy już wiem. Dzięki Panowie. CDC zastanowię się i może dam znać w sprawie młynka. Jakiś kwit w razie gwarancji masz może ?

Mam paragon, kupiony był w marcu.
Nawet jak nie dasz to ok, nie ma napinki, kupuj to do czego będziesz przekonany ;)
Aldek
Awatar użytkownika
Krzysiek
Szczupak
Posty: 335
Rejestracja: pt 08 cze 2018, 23:08

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: Krzysiek » pn 19 gru 2022, 20:40

Ze swojej strony mogę tylko podpowiedzieć, że nie patrzył bym na masę kołowrotka tylko jak wyważa cały zestaw. Sporo seryjnych kijków " leci na pysk" i czasem cięższy kołowrotek pomaga złapać balans zestawu. Wtedy 200 czy 220 g nie zrobi większej różnicy.
Awatar użytkownika
Jajakub
Szczupak
Posty: 467
Rejestracja: wt 18 lut 2020, 22:34

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: Jajakub » pn 19 gru 2022, 20:44

I pamiętajcie iż duży wpływ na opory przy starcie ma przełożenie, oraz długość ramienia korbki
Im mniejsze przełożenie i dłuższe ramię tym start kołowrotka lżejszy i to niezależnie od firmy

Wróć do „Zalew Zemborzycki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 125 gości

Sklep wędkarski Lublin