Sprzęt wędkarski

Awatar użytkownika
Skałka
Szczupak
Posty: 327
Rejestracja: czw 25 sty 2018, 06:37

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: Skałka » pn 02 gru 2019, 08:53

Siwy poniżej Stradica nie ma co schodzić tym bardziej, że kołowrotek ma służyć do łowienia okoni i szczupaków. Jeśli chodzi o samą wytrzymałość to Penny będą ok. ale ze względu na okonie oprócz mocy troszkę finezji nie zaszkodzi. Ostatnio kilku kolegów zakupiło i są zadowoleni. Pozdrawiam Serdecznie
Awatar użytkownika
Kadi
Sum
Posty: 2457
Rejestracja: sob 21 mar 2015, 18:33
Lokalizacja: Świdnik

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: Kadi » pn 02 gru 2019, 09:10

Miałem się tu już nie wypowiadać, ale jak mogę coś podpowiedzieć to podpowiem. Bo trochę kolowrotków przerobiłem i widziałem we wnątrz.
Nie lepiej w cenie Stradica kupić 2 Zaubery w 2 rozmiarach? Na worm shafcie tak samo jak Shimano. Ewentualnie coś ze Spro. Może nie jest to masło w maśle ale będą kręcić minimum kilka lat, to są mocne konstrukcje. Tylko dystrybucja Dragona a nie Kongera.
#MięsiarzTeam
Awatar użytkownika
Przemek_M
Sandacz
Posty: 753
Rejestracja: wt 05 cze 2018, 20:57

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: Przemek_M » pn 02 gru 2019, 10:13

A nikt nie wspomniał o Daiwe BG. Kilku kolegów z forum ma ten model i chwalą. W moim odczuciu jest to dość pancerna konstrukcja. Ponoć kiepsko z serwisem u Daiwy i dodatkowa szpulka swoje kosztuje..
A jeśli chodzi o sprezynke to warto zajrzeć do schematu ;) Kurcze, zdaje sobie sprawę, że taki stradic to dobry kręcioł, ale za takie pieniądze można kupić fajne dmuchane pływadło :D
Człowiek jest stworzony do miłości.
I każde życie jest bezcenne.
Awatar użytkownika
kocio
Sandacz
Posty: 501
Rejestracja: ndz 22 mar 2015, 17:21

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: kocio » pn 02 gru 2019, 11:57

Zauber, artctica jak najbardziej polecam
Awatar użytkownika
sslonio
Okoń
Posty: 116
Rejestracja: wt 22 paź 2019, 13:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: sslonio » pn 02 gru 2019, 14:59

Shimano Twin Power 4000 SW '11 kręcioł nie do zajechania. Musiałbyś trochę zwiększyć budżet i szukać używanego ale gdybyś znalazł w bardzo dobrym stanie to naprawde sprzęt nie do zajechania.

Z nowych to tak jak Koledzy napisali, zobacz sobie Panna Battle lub Spro Red Arca, Golda Arca lub Blue Arca. To do cięższego łowienia.

Do okoniówki, pstrągówki czy coś na lekko w rozmiarze 2500 myślę, że Stradic będzie dobrym wyborem.
Awatar użytkownika
siwy
Sum
Posty: 3285
Rejestracja: wt 07 kwie 2015, 19:39
Lokalizacja: Marcin 1976 - Lublin LSM, Mobile:607-356-115

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: siwy » pn 02 gru 2019, 20:43

A co oznaczają te dodatkowe litery przy Stradicach FL, FK, HG, itp? Ma to jakieś konkretne znaczenie? Ceny oscylują 700-800zł...może bym przełknął jakoś :-D
30 lat łowię...i nadal g%#no umiem :D
Awatar użytkownika
Przemek_M
Sandacz
Posty: 753
Rejestracja: wt 05 cze 2018, 20:57

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: Przemek_M » pn 02 gru 2019, 20:50

Chyba chodzi o przełożenie przekładni, ale niech się wypowiedzią fachowcy.
Człowiek jest stworzony do miłości.
I każde życie jest bezcenne.
Awatar użytkownika
Paweł
Administrator
Posty: 5681
Rejestracja: sob 21 mar 2015, 11:19
Lokalizacja: ZalewZemborzycki.com / Koło LSM Fart / PZW Lublin - tel: 500-517-699
Kontaktowanie:

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: Paweł » pn 02 gru 2019, 21:05

F oznacza przedni hamulec,R - tylni. Drugich liter nie potrafię rozcyfrować, być może jest to oznaczenie modelu (jest kilka różnych modeli stradica z przednim hamulcem). Natomiast HG oznacza wysokie przełożenie, XG - jeszcze wyższe przełożenie, PG - niskie przełożenie. Im niższe przełożenie i większy rozmiar tym moc hamulca większa.

Najnowszy model Stradica z przednim hamulcem to FL - https://fish.shimano-eu.com/content/fis ... IC_FL.html
Awatar użytkownika
marsel1987
Okoń
Posty: 155
Rejestracja: ndz 19 maja 2019, 21:17

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: marsel1987 » pn 02 gru 2019, 21:09

FK i FL to oznaczenie starszy/młodszy, a HG XG to większe przełożenia.
Zauber lub Daiwa BG to takie klasyki, w swojej klasie mocarze. Ale jak zakręcisz Stradic'iem FL to i tak go kupisz :P
Awatar użytkownika
siwy
Sum
Posty: 3285
Rejestracja: wt 07 kwie 2015, 19:39
Lokalizacja: Marcin 1976 - Lublin LSM, Mobile:607-356-115

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: siwy » pn 02 gru 2019, 21:21

Dzięks za wytłumaczenie...dobrze, żeby hamulec choć 5kg miał, ale przy mniejszych kołowrotkach wyższe wartości raczej nie istnieją...chyba że ktoś zleci komuś, by "zbudował" mu kołowrotek - zeskanować laserem jakiś współczesny i samemu wszystkie części zrobić z nierdzewnej stali o twardości narzędziowej jakiejś na frezarkach/piłach wodnych sterowanych numerycznie...to byłby kręcioł kilkupokoleniowy wtedy, tylko cena jaka by wyszła...gdybym miał nieodpłatny dostęp do takich maszyn, to bym się pokusił o taki projekt...może nie od razu wszystkie części, ale przekładnie, uchwyty ramienia kabłąka, body zamiast plastiku chociaż dural jakiś z wciśniętymi na zimno stalowymi tulejami, itp. :-D

Kadi też pewnie by się skusił na takie majsterkowanie ;-)
30 lat łowię...i nadal g%#no umiem :D
Awatar użytkownika
igor
Okoń
Posty: 116
Rejestracja: pt 29 cze 2018, 21:06

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: igor » pn 02 gru 2019, 22:03

Siwy, poszukaj Twin Powera XTR. Ceny używki zaczynają się od 600zł, ale za 600 to będzie ciężko w dobrym stanie. Rzuć pytanie na Jerkbaicie, może ktoś będzie miał. Swojego kupiłem za 800 z Jerka i jest bardzo dobrze. Maszyna na lata. Stara konstrukcja z Japonii.
Awatar użytkownika
Przemek_M
Sandacz
Posty: 753
Rejestracja: wt 05 cze 2018, 20:57

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: Przemek_M » pn 02 gru 2019, 22:25

Powiem Ci Siwy, że mam trochę kontaktu z konstruowanie maszyn i urządzeń. Nawet gdyby mieć darmowy dostęp do maszyn to sprawa nie jest taka prosta. Dobry projekt to dla mnie 3/4 sukcesu.
Ech, temat do rozmowy przy piwie :mrgreen:
P.s. zainteresowały mnie te szimaniaki :)
Ostatnio zmieniony pn 02 gru 2019, 22:26 przez Przemek_M, łącznie zmieniany 1 raz.
Człowiek jest stworzony do miłości.
I każde życie jest bezcenne.
Awatar użytkownika
sslonio
Okoń
Posty: 116
Rejestracja: wt 22 paź 2019, 13:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: sslonio » pn 02 gru 2019, 22:26

Stare japońskie młynki to były/są konstrukcje na lata. Te obecne... bywa z tym różnie. Nie masz wcale żadnej gwarancji, że jak wydasz kupę kasy na te topwe serie to wszystko będzie cacy. A już szczególnie do cięższego łowienia.
Awatar użytkownika
GunGun
Leszcz
Posty: 24
Rejestracja: pt 21 wrz 2018, 12:43

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: GunGun » pn 02 gru 2019, 22:37

W zakładanym budżecie albo używany(prawie nowy/leżak) biomaster 4000 fb albo stradic fl.
Awatar użytkownika
siwy
Sum
Posty: 3285
Rejestracja: wt 07 kwie 2015, 19:39
Lokalizacja: Marcin 1976 - Lublin LSM, Mobile:607-356-115

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: siwy » pn 02 gru 2019, 22:48

Też skłaniam się coraz bardziej ku Stradic'owi...jutro pomacam kilka z tych co polecacie i może jakieś morskie małe trafię do oglądania, to będzie mi łatwiej :-)
30 lat łowię...i nadal g%#no umiem :D
Awatar użytkownika
igor
Okoń
Posty: 116
Rejestracja: pt 29 cze 2018, 21:06

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: igor » pn 02 gru 2019, 23:06

Kiedyś Shrek pokazał mi swoją Stellę, ząbkowała. Starsze aero gt chodzi lepiej.
Awatar użytkownika
Przemek N.
Karaś srebrzysty
Posty: 95
Rejestracja: sob 29 paź 2016, 13:51

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: Przemek N. » wt 03 gru 2019, 10:29

Może ja w czymś pomoge zacznijmy od tego jak często jesteś nad wodą w sezonie 50 100 czy 150 razy znam takich co battla i zaubera zajechali po sezonie i powiedzieli że to sit ja mam oba po 2 lata i chodzą jak nowe druga sprawa dbanie o sprzęt jak ktoś rzuca w piach lub błoto to najlepszy kołowrotek nie wytrzyma.Z modeli które urzywałem/ urzywam moge polecić ryobi zauber 3000 ale z wrkecana roczka nie skladana bo ta dostaje luzów po pewnym czasie ryobi artica 4000 przy tym modelu nie znalazłem nic wadliwego oba ryobi po pewnym czasie zaczynają lekko szumieć to pewnie kwestia smaru oba maja bardzo dobre i precyzyjne hamulce ,jeżeli chodzi o penny urzywam sargusa 3000 i battla 3000 oba modele bardzo w porządku jak na razie nie narzekam w batllu jest bardziej precyzyjny hamulec choć oba mają bardzo dobre i mocne sprężyny kabłaka urzywam ich od dwóch lat.Moge ci polecić na pewno slammera pierwotną wersje kanciaka wielkość 360 na twoje potrzeby idealny nie ma maślanej pracy i super wyglądu ale jest niezawodny sam się do niego przymierzam miałem go w ręku to kawał maszyny.
Przemek 1984. koło Haczyk Lublin.
Awatar użytkownika
siwy
Sum
Posty: 3285
Rejestracja: wt 07 kwie 2015, 19:39
Lokalizacja: Marcin 1976 - Lublin LSM, Mobile:607-356-115

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: siwy » wt 03 gru 2019, 14:45

50 razy nad wodą to minimum - już kończę dodatkową podwójną stronę w zezwoleniu i przed styczniem zacznę następną doklejkę, a połowa wypraw to nawet po 6-7h rzucania. Najbardziej irytujące są pękające sprężyny kabłąków (Cormoran 6 razy 2 modele kołowrotków, DAM dwa kołowrotki 3 razy pękła), gdy ledwo co dojedziesz na łowisko, a tu duuuułpa! Po 5tym rzucie kabłąk pada. Już sam nauczyłem się robić sprężyny zapasowe z uniwersalnych zakupionych w sklepie. i wożę ze sobą wraz ze srubokrętami i szczypczykami i 2 razy zmieniałem na łowisku. W większych kołowrotkach nie mam problemu z kabłąkami, a zamykam delikatnie dłonią. Tylko w tych mniejszych jakby pod okonia ciągle padają sprężyny i korbki się zaczynają gibolić, choć przynęty do 7cm z główkami max 6g...ale półka cenowa 130-220zł, więc to pewnie powód gównianego wykonania...

Po prostu jestem wqr#@**ny ,że wywala się ponad 200zł, a badziew jak z targu za 25zł...i to jeszcze pod znanymi markami, nadal przez wiele osób uznawanymi za dobrej jakości.
30 lat łowię...i nadal g%#no umiem :D
Awatar użytkownika
majula7
Sum
Posty: 1528
Rejestracja: ndz 04 lis 2018, 20:45

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: majula7 » wt 03 gru 2019, 15:46

Na młynek 2lata gwarancji lamiesz sprężynę i oddajesz do sklepu
Awatar użytkownika
sslonio
Okoń
Posty: 116
Rejestracja: wt 22 paź 2019, 13:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: sslonio » wt 03 gru 2019, 16:38

Przed wszystkimi nie zabijaj kabłąka korbą tylko ręką. Hmm... ja mam już z 6 lat Shimano w rozmiarze 2500 i nigdy coś takiego mi się nie zdarzyło. Tak samo w Daiwie. Kup nawet coś z budżetowych kołowrotków Shimano i do lekkiego łowienia powinno być ok. np. Exege lub jak chcesz trochę więcej wydać to Stradica.
Awatar użytkownika
siwy
Sum
Posty: 3285
Rejestracja: wt 07 kwie 2015, 19:39
Lokalizacja: Marcin 1976 - Lublin LSM, Mobile:607-356-115

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: siwy » wt 03 gru 2019, 21:22

Zawsze dłonią lekko zamykam bez "strzelania/trzasku". Widocznie za bardzo zawierzyłem w jakość marek...o ile z Cormoranem różnie bywało (teraz chyba Daiwa go łyknęła i traktuje po macoszemu), to chyba mało kto źle mówi o DAM'ie... widać nadeszły czasy, gdzie na prawdę trzeba nieźle zapłacić, bo zamiast na ryby to do sklepu trzeba wozić do naprawy, a i tak zazwyczaj kończy się stwierdzeniem "złego użytkowania - wina po stronie wędkarza"...a całość oczywiście trwa nawet miesiąc...mam nie łowić miesiąc? Sprzęt ma działać, a nie leżeć w serwisie...mam gdzieś gwarancje, które i tak potem nie działają i bulisz bo prawie zawsze Twoja wina będzie z powodu niewłaściwego użytkowania co byś nie naściemniał...

Dziś przed południem w jednym sklepie wędkarskim wziąłem bratu pod choinkę coś w rodzaju karty podarunkowej na 400zł...a po południu dowiedziałem się, że też kołowrotek potrzebuje... chyba będzie trzeba dorzucić jeszcze ze 3 stówki :-)

Mniejsze zło, jeśli daję radę w 2min wymienić sprężynę i łowię dalej...ale że po roku użytkowania na koncie jest rozgibolona korbka (wyrobione łoża pod łożyska w korpusie - po co łożyska korbki, skoro i tak nie mają w czym siedzieć?), 4 sprężyny kabłąka w tym pierwsza oryginalna - i oryginał i samoróbki działały po około 2000-2500 rzutów. A o Cormoranie to już nawet nie będę pisał...

Czas na coś innego...niestety portfel zaboli...waham się między wyższą półką z Okumy a Shimano Stradic...mimo złego doświadczenia z elektronarzędziami Ryobi to Arktic w sklepie też wydał mi się całkiem całkiem, a cena jeszcze bardziej kusiła...
30 lat łowię...i nadal g%#no umiem :D
Awatar użytkownika
martolineo
Karaś srebrzysty
Posty: 71
Rejestracja: wt 15 paź 2019, 12:14

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: martolineo » wt 03 gru 2019, 21:32

Ja łowię mlynkiem za 500 i zamykam kabląk od 2 lat niemal wyłącznie korbą, łowiąc na lekkie przynęty zwłaszcza. Na pstrągach nie wyobrażam sobie inaczej, bo tam trzeba wprawić często w ruch przynętę od razu, nie mam czasu na dodatkowy ruch. I nic mu się nie dzieje. Ani troszeczkę.
Awatar użytkownika
sslonio
Okoń
Posty: 116
Rejestracja: wt 22 paź 2019, 13:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: sslonio » ndz 08 gru 2019, 09:00

Ktoś był może na tych targach myśliwsko-surwiwalowych? Nigdzie nie mogę znaleźć listy wystawców a zastanawiam się czy jest sens jechać.
Awatar użytkownika
siwy
Sum
Posty: 3285
Rejestracja: wt 07 kwie 2015, 19:39
Lokalizacja: Marcin 1976 - Lublin LSM, Mobile:607-356-115

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: siwy » ndz 08 gru 2019, 09:28

https://pasje.targi.lublin.pl/pl/138/pl ... _wystawcow

Tu masz oficjalną stronę naszych targów - wkleiłem podstronę z planem boksów wystawienniczych i listą wystawców ;-)
30 lat łowię...i nadal g%#no umiem :D
Awatar użytkownika
sslonio
Okoń
Posty: 116
Rejestracja: wt 22 paź 2019, 13:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Sprzęt wędkarski

Postautor: sslonio » ndz 08 gru 2019, 12:26

Dzięki @Siwy. O to mi właśnie chodziło. Przejdę się :-)

Wróć do „Zalew Zemborzycki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: michal_s i 335 gości

Sklep wędkarski Lublin