Offtop

Awatar użytkownika
Paweł
Administrator
Posty: 5681
Rejestracja: sob 21 mar 2015, 11:19
Lokalizacja: ZalewZemborzycki.com / Koło LSM Fart / PZW Lublin - tel: 500-517-699
Kontaktowanie:

Re: Offtop

Postautor: Paweł » pt 26 sty 2024, 06:37

szymon71 pisze:Podobnie jak ludzie leszczy za bardzo żreć nie chcą.


Zupełnie nie wiem skąd u wędkarzy takie przekonanie. Rozumiem, że każdy patrzy przez swój pryzmat, ale z rzeczywistością może to nie mieć wiele wspólnego. Czy jak człowiek lubi gruszkę, to i sandacz chętnie ją zje? Wydaje się, że niekoniecznie. Podczas kontroli na ZZ miałem okazję spotkać kilku wędkarzy, którzy przy mnie łowili sandacze w kilka chwil rozmowy. Byłem ciekawy, jak to jest, że oni łowią, a inni wędkarze tego dnia nie. Okazało się, że łowili oni na filety z leszcza zarzekając się, że jest to najlepsza tutaj przynęta i wszystkie uklejki, czy karasie mogą się przy nich chować. Złowionych sandaczy w całym sezonie mieli mnóstwo. Tak więc zdania są podzielone.

Tak samo jest z wyobrażeniem suma i jego menu. Wędkarz o danym profilu myśli, że sum wyjada tylko gatunek, na który sam poluje. Karpiarzom wyjada same karpie, ultralightowcom same okonie, spinningistom same sandacze itd. Człowiek ma tendencję do układania sobie w głowie różnych teorii.

A co do karasia pospolitego, to jest go sporo na naszych jeziorach. Wiem ile jest go wpuszczanych co roku, jak również w jakich ilościach pojawia się w siatkach w stosunku do innych gatunków. Fakt faktem, że na wędkach nie pojawia się on za często, ale to nie jest wynik jego braku w akwenie, a tego, że po prostu nie bierze, lub zasysa przynęty wędkarskie tylko w określonych okresach.
Awatar użytkownika
suchy0512
Sandacz
Posty: 617
Rejestracja: śr 13 lis 2019, 13:24

Re: Offtop

Postautor: suchy0512 » pt 26 sty 2024, 08:01

Podstawowym pokarmem drapieżnika jest to czego pływa najwięcej bo czesciej pojawia sie w okolicy pyska jakoś nie chce mi się wierzyć żeby sandacz omijał ławice leszczyków w poszukiwaniu karasia czy sum w poszukiwaniu karpia czy lina.
Jarek
Awatar użytkownika
szymon71
Szczupak
Posty: 262
Rejestracja: pn 18 maja 2020, 16:07

Re: Offtop

Postautor: szymon71 » pt 26 sty 2024, 11:20

Panowie, jest sporo racji w tym co piszecie, że sandacz, szczupak czy sum nie będzie szukał dobie karasia czy lina jak ma stado niedużych laszczy pod nosem. Ale nie do końca. Zależy od łowiska, wielkości ryby, pory roku itd. Pokaźnych rozmiarów jeziorowy szczupak stoi na głębszej wodzie w pobliżu stada np siei i nie ugania się za płotkami czy niewielkich rozmiarów leszczykami. Widać to czasami dobrze na echosondach. Woli zjeść raz ale konkretniej niż tracić siły na ganianie drobnicy. Duży sum podobnie. Zamiata z dna raczej średnie ryby. I tu karaś wpisuje się w to idealnie. Poza tym jest wiele b płytkich, zarastających stawów, torfowisk, leśnych jeziorek gdzie występują 2-4 gatunki ryb. Szcxupak, karaś srebrzysty (najliczniej) i ew lin. Teraz sobie wyobraźcie, że nagle znika ten karaś i po niedługim czasie zniknie też szczupak. Na kanibaliźmie się nie wyżywi.
Awatar użytkownika
szymon71
Szczupak
Posty: 262
Rejestracja: pn 18 maja 2020, 16:07

Re: Offtop

Postautor: szymon71 » pt 26 sty 2024, 11:42

Miałem okazję pracować kilka lat w Irlandii. I oczywiście łowić. Wiecie co Koledzy, oni tam nie mają obcych gatunków w swoich wodach wcale. Nie mają sumów, sandaczy, boleni, kleni, brzan, jazi, krasnopiórek i jeszcze kilku innych. Tym bardziej tych gatunków o których pisałem wyżej. Za to te kilka gatunków rodzimych jak szczupak, okoń, lin, pstrąg w ilościach o jakich możemy tylko pomarzyć. Ale oni mogą sobie na to pozwolić bo presja wędkarska u nich a u nas to przepaść. Do tego mają morze i ocean. Teraz sobie wyobraźcie, że My Polacy mający rybołówstwo, łowiectwo i zbieractwo w genach nie mamy w swoich wodach obcych gatunków jak w Irlandii. To te pozostałe na których skupiłaby się uwaga mięsożerców zostały by przy dzisiejszej technice wutrzebione w 2 lata niemal do zera. I nie byłoby kompletnie gdzie i na co pojechać. Myślę, że jednym z powodów sprowadzenia do naszego kraju tych wszystkich karpi, bękartów, amurów, koluchów było właśnie to o czym tu piszę.
Awatar użytkownika
majula7
Sum
Posty: 1528
Rejestracja: ndz 04 lis 2018, 20:45

Re: Offtop

Postautor: majula7 » pt 26 sty 2024, 11:47

Na Zagleboczu białorybu full, było masę uklei nic już nie zostało. Sporo ploci krasnopior i leszczy, ale szczupaki jedzą----RAKI--- więc nad menu ryb nie ma się co zastanawiać.
Ciekawi mnie inny temat od zawsze na tym jeziorze było masę uklei plywajach w stadach. Odkąd zaczęli zarybiać okoniem wszystko wytłuczone do zera.
Kiedyś brało się haczyk chleb i zabawa była przednia ładne dorodne ,,sledzie" jeziorowe.
Jak okoń szedł to towarzystwo wyskakiwało ponad tafle. Od 5-6 lat nie ma już tego.
Awatar użytkownika
te0
Okoń
Posty: 187
Rejestracja: pn 20 sie 2018, 15:11

Re: Offtop

Postautor: te0 » pt 19 kwie 2024, 21:50

Panowie sprawdźcie profil Beskidzkie potoki na fb. Pierwsze zdjęcie na tablicy. Coś pięknego
Awatar użytkownika
zpryciarz
Sum
Posty: 1441
Rejestracja: sob 31 mar 2018, 19:31

Re: Offtop

Postautor: zpryciarz » sob 20 kwie 2024, 06:04

te0 pisze:Panowie sprawdźcie profil Beskidzkie potoki na fb. Pierwsze zdjęcie na tablicy. Coś pięknego

Widziałem, piękna sprawa
Marcin
Awatar użytkownika
Zielony
Sandacz
Posty: 845
Rejestracja: wt 16 lut 2016, 20:54

Re: Offtop

Postautor: Zielony » sob 20 kwie 2024, 06:47

Chłopak jest niezwykle dobry jeśli chodzi o łowienie ogromnych pstrągów. Jego łowiskiem jest Skawa i tam faktycznie można złowić potwora. Nie chcę żeby zabrzmiało to źle ale miałem tego pstrąga na wędce a nawet nagraliśmy hol. Mnie rozgiął hak. Cudnie, że on wciąż tam pływa a chcieli znieść odcinek no kil i ledwie udało się go wyratować.
https://www.youtube.com/watch?v=YFZhviNsnpg&t=35s
Awatar użytkownika
Mięsiarz
Szczupak
Posty: 359
Rejestracja: czw 21 mar 2019, 17:31

Re: Offtop

Postautor: Mięsiarz » sob 20 kwie 2024, 16:49

Zielony pisze:Chłopak jest niezwykle dobry jeśli chodzi o łowienie ogromnych pstrągów. Jego łowiskiem jest Skawa i tam faktycznie można złowić potwora. Nie chcę żeby zabrzmiało to źle ale miałem tego pstrąga na wędce a nawet nagraliśmy hol. Mnie rozgiął hak. Cudnie, że on wciąż tam pływa a chcieli znieść odcinek no kil i ledwie udało się go wyratować.
https://www.youtube.com/watch?v=YFZhviNsnpg&t=35s

To kolejny argument żeby się tam w końcu wybrać
Prawdziwy Polak?
Zły
Wulgarny
Szczery
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2088
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Offtop

Postautor: CDC » sob 20 kwie 2024, 17:09

zpryciarz pisze:
te0 pisze:Panowie sprawdźcie profil Beskidzkie potoki na fb. Pierwsze zdjęcie na tablicy. Coś pięknego

Widziałem, piękna sprawa

Możecie wstawić fotkę bo jestem ciekaw a zmieniłem telefon i nie pamiętam hasła do fejsa, a nie chce mi się przez to brnąć bo praktycznie nie korzystam.
Aldek
Awatar użytkownika
Mięsiarz
Szczupak
Posty: 359
Rejestracja: czw 21 mar 2019, 17:31

Re: Offtop

Postautor: Mięsiarz » sob 20 kwie 2024, 18:24

Nie trzeba się logować. Ja podpatrzyłem bez logowania : ]
Prawdziwy Polak?
Zły
Wulgarny
Szczery
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2088
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Offtop

Postautor: CDC » sob 20 kwie 2024, 18:30

Mięsiarz pisze:Nie trzeba się logować. Ja podpatrzyłem bez logowania : ]

No mi jakoś nie chce wejść i woła hasło, nie kumaty jestem. W "grafice" tylko coś widzę, to tęczak czy potokowiec?
Aldek
Awatar użytkownika
zpryciarz
Sum
Posty: 1441
Rejestracja: sob 31 mar 2018, 19:31

Re: Offtop

Postautor: zpryciarz » sob 20 kwie 2024, 20:36

CDC pisze:
Mięsiarz pisze:Nie trzeba się logować. Ja podpatrzyłem bez logowania : ]

No mi jakoś nie chce wejść i woła hasło, nie kumaty jestem. W "grafice" tylko coś widzę, to tęczak czy potokowiec?

Podeslalem Ci fot
Marcin
Awatar użytkownika
majula7
Sum
Posty: 1528
Rejestracja: ndz 04 lis 2018, 20:45

Re: Offtop

Postautor: majula7 » ndz 21 kwie 2024, 08:42

Jakie to pzw bo na Krakowskiej mapie Skawy nie ma, odcinek przed jeziorem Mucharskim czy za?
Awatar użytkownika
Jajakub
Szczupak
Posty: 467
Rejestracja: wt 18 lut 2020, 22:34

Re: Offtop

Postautor: Jajakub » ndz 21 kwie 2024, 08:57

Bielsko
Pewnie ten odc poniżej zbiornika
Awatar użytkownika
majula7
Sum
Posty: 1528
Rejestracja: ndz 04 lis 2018, 20:45

Re: Offtop

Postautor: majula7 » ndz 21 kwie 2024, 09:44

Znalazłem już, nigdy nie zrozumiem podziału okręgów pzw. Jakby tego województwami nie mogli pogodzić.

Wróć do „Zalew Zemborzycki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 338 gości

Sklep wędkarski Lublin