Zalew Zemborzycki Ogólnie

Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2048
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: CDC » śr 17 lis 2021, 16:08

Bandazyk pisze:Mówcie i myślcie co chcecie, ale ja nadal twierdzę że sum nie robi nic złego w ZZ. Dla nie przekonanych polecam film na You Tube Kamila Walickiego z profesorem ichtiologii na temat suma.

Już raczej nie chce mi się dyskutować na temat Zalewu bo to temat rzeka i tak jak pisze Zielony wchodzi tu w grę masa czynników, ale co do suma jestem identycznego zdania jak Ty, oczywiście jeśli chodzi o Zalew.
Ta ryba jest tutaj ponad 30 lat i nic szczególnego za jej sprawą się nie dzieje, głównie pewnie dlatego (co już pisałem), że to bardzo duży kanibal i dzięki temu, oraz sandaczowi nie mnoży się ponad miarę. Gdyby tak było mieli byśmy w Zalewie zatrzęsienie sumów, a według mnie jest constans.
Skrócę swoje zdanie maksymalnie.
Możemy oczywiście dywagować czego sum zjada więcej, czego mniej, który gatunek ma pierwszy tarło, który szybciej rośnie i przechodzi na dietę mięsną itd. itd., ale według mnie prawda jest taka, że każdy drapieżnik, nie tylko sum (cóż może widzieć i rozróżnić polując w nocy przy fatalnym wzroku) zjada wszystko co się rusza a zależy to tylko od dostępności ofiar.
Gdyby tak nie było to pomarańczowe gumy, czerwone woblery, teasery itp. mogli byśmy sobie powiesić na choince. Pomijam już fakt, że te przynęty w większości przypadków są przez ryby widziane jako mniej lub bardziej szare, ale nie zawsze, i wtedy kiedy nie są powinny być nieskuteczne, a wcale tak nie jest. Jak pisałem, trzeba mądrych głów aby był balans. To chyba tyle z mojej strony.
Aldek
Awatar użytkownika
siwy
Sum
Posty: 3284
Rejestracja: wt 07 kwie 2015, 19:39
Lokalizacja: Marcin 1976 - Lublin LSM, Mobile:607-356-115

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: siwy » śr 17 lis 2021, 19:54

...niedługo może nam zostać już tylko symulator holu ( aktualna cena za fajny sprzęt ok.18tysi), ewentualnie wycieczki do innych krajów - o ile wpuszczą i pozwolą łowić, bo coraz gorsze zdanie świat ma o nas...
30 lat łowię...i nadal g%#no umiem :D
Awatar użytkownika
Krzysiek
Szczupak
Posty: 328
Rejestracja: pt 08 cze 2018, 23:08

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: Krzysiek » śr 17 lis 2021, 19:54

Z uporem maniaka będę powtarzał, że największym szkodnikiem naszych wód jest sum - ten z, wąsami pod nosem. Dokonuje spustoszenia w ramach przyznanych mu limitów, często je lekceważąc i przekraczając.
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2048
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: CDC » śr 17 lis 2021, 20:11

Krzysiek pisze:Z uporem maniaka będę powtarzał, że największym szkodnikiem naszych wód jest sum - ten z, wąsami pod nosem. Dokonuje spustoszenia w ramach przyznanych mu limitów, często je lekceważąc i przekraczając.

Naprawdę najcelniej i z super wyważoną dawką humoru tak to można podsumować.
Zostawiając wszystko naturze da sobie najlepiej radę bez naszej pomocy.
Nie będzie potrzebowała nawet widełek wymiarowych od których oczekuje się Bóg wie czego prawie od razu, tymczasem ryba musi przynajmniej kilka lat rosnąć aby się w nie załapać, a one są wprowadzane często dopiero wtedy gdy już w wodzie prawie nie ma co do nich dorastać. Pomijam już wtedy górny wymiar ochronny widełek bo w takiej sytuacji to niemal kosmos, aby coś tyle przeżyło.

Potrzebujemy wielu, wielu lat. Najlepiej wie o tym pewnie Zielony biorąc pod uwagę cały proces reaktywacji Bystrzycy jako dobrej rzeki pstrągowe.
Ostatnio zmieniony śr 17 lis 2021, 20:52 przez CDC, łącznie zmieniany 1 raz.
Aldek
Awatar użytkownika
Mariusz
Leszcz
Posty: 41
Rejestracja: ndz 16 paź 2016, 19:06

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: Mariusz » śr 17 lis 2021, 20:34

Kiedyś jezioro Trzesiecko (pojezierze Drawskie) przypominało dzisiejszy ZZ. Tam przeprowadzono podobne prace jak te planowane przez Wody Polskie.
https://gk24.pl/poglebia-jezioro-trzesi ... ar/4610189

Dodatkowo zamontowano dwa lub trzy areatory

https://www.aerator.pl/

Dzisiaj to „wzorowy” zbiornik z dużą populacją drapieżnika. Chyba jeden z najlepszych sandaczowych zbiorników na całym pojezierzu.
Awatar użytkownika
darek
Sandacz
Posty: 694
Rejestracja: sob 20 lut 2016, 17:27

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: darek » śr 17 lis 2021, 20:51

CDC pisze:
Krzysiek pisze:Z uporem maniaka będę powtarzał, że największym szkodnikiem naszych wód jest sum - ten z, wąsami pod nosem. Dokonuje spustoszenia w ramach przyznanych mu limitów, często je lekceważąc i przekraczając.

Naprawdę najcelniej i z super wyważoną dawką humoru tak to można podsumować.
Zostawiając wszystko naturze da sobie najlepiej radę bez naszej pomocy.
Nie będzie potrzebowała nawet widełek wymiarowych od których oczekuje się Bóg wie czego prawie od razu, tymczasem ryba musi przynajmniej kilka lat rosnąć aby się w nie załapać, a one są wprowadzane często dopiero wtedy gdy już w wodzie prawie nie ma co do nich dorastać.

Potrzebujemy wielu, wielu lat. Najlepiej wie o tym pewnie Zielony biorąc pod uwagę cały proces reaktywacji Bystrzycy jako dobrej rzeki pstrągowe.
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2048
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: CDC » czw 18 lis 2021, 10:17

Mariusz pisze:Kiedyś jezioro Trzesiecko (pojezierze Drawskie) przypominało dzisiejszy ZZ. Tam przeprowadzono podobne prace jak te planowane przez Wody Polskie.
https://gk24.pl/poglebia-jezioro-trzesi ... ar/4610189

Dodatkowo zamontowano dwa lub trzy areatory

https://www.aerator.pl/

Dzisiaj to „wzorowy” zbiornik z dużą populacją drapieżnika. Chyba jeden z najlepszych sandaczowych zbiorników na całym pojezierzu.


Jeśli tu zadziałało to fajnie, ale na Kraśniku stoi jeden na 40 ha i raczej niewiele to daję bo kwitnie wszystko jak jasna cholera, o ile ma to mieć wpływ na rozwój sinic. Może dwa lub trzy coś by zmieniły. Idąc tym tropem, na Zalew trzeba by minimum 14 szt., to by się żeglarze, motorówkowcy i skuterowcy pozabijali.
Aldek
Awatar użytkownika
siwy
Sum
Posty: 3284
Rejestracja: wt 07 kwie 2015, 19:39
Lokalizacja: Marcin 1976 - Lublin LSM, Mobile:607-356-115

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: siwy » czw 18 lis 2021, 19:26

...żeby nie było sinicy potrzeba głębokiej wody... i tyle...natura sama wtedy sobie radzi...mówię Wam - jeśli ktokolwiek jest w stanie wpłynąć na decyzje, to niech przypomni "im" że potrzeba głębokiej wody, a po sprzedaży torfu zostanie kasy pewnie na rewitalizację brzegów, a nie tylko same wykopki...na konsultacjach społecznych o tym była mowa, zabierali głos ludzie mówiąc o tych grubych pokładach torfu podpierając się danymi geologicznymi z kilku źródeł...więc co stoi na przeszkodzie, żeby naprawa zalewu i brzegów była prawie za darmo?...komu to się nie podoba? Bo nie da się kasy ukręcić z dotacji, bo ich wtedy prawie nie będzie?
30 lat łowię...i nadal g%#no umiem :D
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2048
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: CDC » czw 18 lis 2021, 19:41

siwy pisze:...żeby nie było sinicy potrzeba głębokiej wody... i tyle...natura sama wtedy sobie radzi...mówię Wam

No nie bardzo. Głębokość wody nie ma znaczenia jeśli jest fosfor i azot w nadmiernej ilości, nie wiem i nie chce mi się szukać jak ich rozwój ma się do natlenienia, stąd mój wpis.
Co do głębokości/pogłębienia się zgodzę, pisałem to tutaj już dosyć dawno.
Też miałem wielką nadzieję, że zrobią to jak należy a teraz dochodzę do wniosku że zbudują sobie swoje centrum operacyjne, jak jest w projekcie, bo jest konieczne do przyglądania się jak pracują pogłębiarki, a za chwilę okaże się że nawet zbiornik wstępny nie będzie zrobiony.
Tylko na ch... ja kręcić ten makaron na uszy. Ech!, szkoda słów, za stary już jestem na takie dziecinady. Łówmy ryby!
Aldek
Awatar użytkownika
siwy
Sum
Posty: 3284
Rejestracja: wt 07 kwie 2015, 19:39
Lokalizacja: Marcin 1976 - Lublin LSM, Mobile:607-356-115

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: siwy » czw 18 lis 2021, 20:33

Masz rację - w przypadku zalewu rzeka będzie ciągle zasilać fosforem i azotem, ale i tak jestem za pogłębieniem choć na 7m.
30 lat łowię...i nadal g%#no umiem :D
Awatar użytkownika
zpryciarz
Sum
Posty: 1410
Rejestracja: sob 31 mar 2018, 19:31

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: zpryciarz » pt 19 lis 2021, 05:57

siwy pisze:Masz rację - w przypadku zalewu rzeka będzie ciągle zasilać fosforem i azotem, ale i tak jestem za pogłębieniem choć na 7m.

Problem ZZ jest też powyzej zalewu. Proponował bym do wszystkich nielegalnych rur ściekowych podpiąć pompę mocna i puścić wszystko w drugą stronę.
Są teraz drony toni materiał pewnie byłby fajny w zemborzyckich okolicach
Marcin
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2048
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: CDC » pt 19 lis 2021, 07:09

siwy pisze:Masz rację - w przypadku zalewu rzeka będzie ciągle zasilać fosforem i azotem, ale i tak jestem za pogłębieniem choć na 7m.

Ja oczywiście też, tylko my Siwy to chyba jesteśmy niepoprawnymi romantykami i trochę marzycielami :D bo 7 to by było już jak z bajki :D
Aldek
Awatar użytkownika
siwy
Sum
Posty: 3284
Rejestracja: wt 07 kwie 2015, 19:39
Lokalizacja: Marcin 1976 - Lublin LSM, Mobile:607-356-115

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: siwy » pt 19 lis 2021, 20:29

Eeeetam z bajki - Firlej tak około 7m ma w najgłębszym miejscu, a z przejrzystością wody "tak se"...ale Bialskie ok.18m czy Piaseczno ponad 30m już inna przejrzystość wody...na pewno inne czynniki mają wpływ na przejrzystość, ale prawie każde powyżej 10m jest całkiem całkiem.
30 lat łowię...i nadal g%#no umiem :D
Awatar użytkownika
Kadi
Sum
Posty: 2455
Rejestracja: sob 21 mar 2015, 18:33
Lokalizacja: Świdnik

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: Kadi » pt 19 lis 2021, 20:30

Piaseczno czy Białka... Na jednym i na drugim jeziorze wywlekłem więcej ryb jednego dnia niż nad Zalewem w miesiąc aktywności na tym zbiorniku :D Polecam!
#MięsiarzTeam
Awatar użytkownika
szymon71
Szczupak
Posty: 262
Rejestracja: pn 18 maja 2020, 16:07

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: szymon71 » pt 19 lis 2021, 23:32

Jestem też za pogłębieniem choćby punktowym ZZ, tak jak zrobiono to kilka lat temu na Dratowie. Tylko na bagnie przydałoby się tego dużo więcej. To chyba na tą chwilę najbardziej prawdopodobne bo wizja całkowitej rewitalizacji łącznie ze spuszczeniem wody jak to było planowane chyba nierealna. I pamiętajcie Koledzy, że takie całkowite pogłębianie powiedzmy do 6-7 metrów wiąże się z wywaleniem wszystkich obecnych kryjówek ryb w postaci korzeni i innych patyków. Będzie pusta niecka. A to też nie jest dobre. Dodatkowo nie wiadomo czy wybranie tego szlamu i mułu nie spowoduje, że nagle wody w zalewie zacznie nam ubywać. Wszystko zależy od tego co jest pod dnem zbiornika na docelowej głębokości, czy jest to bardziej przepuszczalne czy nie.
Awatar użytkownika
oknik
Karaś srebrzysty
Posty: 68
Rejestracja: ndz 29 wrz 2019, 14:18

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: oknik » pn 22 lis 2021, 09:00

witam. Czy próba odzyskania kilku fantów z naszego bagienka magnesem neodymowym jest legalna? Próbował już ktoś coś odzyskać w ten sposób?
Awatar użytkownika
Bandazyk
Sandacz
Posty: 587
Rejestracja: czw 21 wrz 2017, 16:31

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: Bandazyk » pn 22 lis 2021, 09:57

oknik pisze:witam. Czy próba odzyskania kilku fantów z naszego bagienka magnesem neodymowym jest legalna? Próbował już ktoś coś odzyskać w ten sposób?

Jest to legalne. Kiedyś oglądałem kanał jakiegoś tam faceta na YT. Jeśli ktoś wezwie policję to: nielegalne jest poszukiwanie artefaktów historycznych, ale przecież ty tylko wyciągasz złom i sprzątasz dno zbiornika ze śmieci. Wiem że Siwy coś tam się bawił takim magnesem :)
:twisted:
Awatar użytkownika
oknik
Karaś srebrzysty
Posty: 68
Rejestracja: ndz 29 wrz 2019, 14:18

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: oknik » pn 22 lis 2021, 12:35

No się wybieram. Z samego rana żeby nikomu nie przeszkadzać,
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2048
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: CDC » pn 22 lis 2021, 15:02

oknik pisze:No się wybieram. Z samego rana żeby nikomu nie przeszkadzać,

To ciekaw jestem co tam wyciągniesz. Może szczupak z blachą się trafi ;)
Aldek
Awatar użytkownika
siwy
Sum
Posty: 3284
Rejestracja: wt 07 kwie 2015, 19:39
Lokalizacja: Marcin 1976 - Lublin LSM, Mobile:607-356-115

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: siwy » pn 22 lis 2021, 15:08

Ja jak już to chodzę i z magnesem u i z kotwiczką, co w razie co się rozgina, bo jak hak wbity w konar jakiś to jeszcze magnes można stracić. Jeśli jestem pewien, że nie ma takiego zaczepu to neodym zwykle wystarcza by wyjąć z kamieni przynętę, ale w rzekach raczej konary...potem wrzucam spowrotem taki konar, żeby ryby dalej miały miejscówkę ;-)
30 lat łowię...i nadal g%#no umiem :D
Awatar użytkownika
majula7
Sum
Posty: 1521
Rejestracja: ndz 04 lis 2018, 20:45

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: majula7 » pn 22 lis 2021, 16:30

Kiedyś widziałem gościa na molo przy jacht klubie jak orał neodymem, kupę złomu wyciągał. W Poznaniu tak często czyszczą malte. Mi się zdarzyło odkupić przynęty od poszukiwacza z wykrywaczem.
Awatar użytkownika
siwy
Sum
Posty: 3284
Rejestracja: wt 07 kwie 2015, 19:39
Lokalizacja: Marcin 1976 - Lublin LSM, Mobile:607-356-115

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: siwy » pn 22 lis 2021, 19:57

Co do wędkarskich znalezisk wędkarskich wyciąganych z wody, to Adam Rzezak z Firleja (nurek, prezes koła w Firleju, grupa FB "Podwodny Firlej") kiedyś za grosze odsprzedawał koszyczki zanętowe z rurkami komplety eleganckie i inny sprzęt - na jednym filmiku pokazuje niedawno utopiony w niezłym stanie podbierak, masę przynęt spinningowych, itp...oczywiście inne znaleziska typu obrączki, telefony, kluczyki, klapki, czapki i masa śmieci. Chylę mu czoła, bo co roku nurkuje i sprząta dno z pomocą innych dobrych ludzików i wiele innym dobrych rzeczy robi dla braci wędkarskiej.
30 lat łowię...i nadal g%#no umiem :D
Awatar użytkownika
BCH
Sum
Posty: 1047
Rejestracja: pn 06 sty 2020, 19:44

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: BCH » pn 22 lis 2021, 20:23

Fakt, skarby leżą na dnie. A co do Firleja, kilka tygodni temu wyłowiłem czarną skarpetę. Wymiarową, grubą, rozmiar około 45. Wzięła na wahadełko zerówkę podrywane z dna. Po pełnym emocji holu dostała w łeb i poleciała do reklamówki. Ponieważ brania drugiej sztuki się nie doczekałem, uznałem, że nawet dla kota się nie nada i reklamówka wylądowała w śmietniku.
W okolicy mola (tego rozebranego) często biorą plastikowe kubki do piwa.
Awatar użytkownika
misiek1975
Sum
Posty: 1618
Rejestracja: ndz 15 maja 2016, 10:20

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: misiek1975 » pn 22 lis 2021, 21:00

oknik pisze:No się wybieram. Z samego rana żeby nikomu nie przeszkadzać,

Poczekaj jeszcze. Jak spuszczą wodę to i bez neodyma można nieźle przygarnąć
Obrazek
To mój godzinny urobek z 2018r, który zabrałem, bo drugie tyle wylądowało w śmieciach(woda tak jeszcze ze 60 cm niższa od obecnej). To był tylko jeden zaczep ale konkretny. Jak go podniosłem z wody (nie było go widać) to wyglądał jak choinka :mrgreen: Wszystko wyczyściłem, przezbroiłem i leży w pudełkach do dzisiaj, bo prawie na to nie łowię. Sam nie wiem po co mi to było. Włączył mi się tryb "wydry z wąsami" :lol: Skutkiem ubocznym było oczyszczenie zaczepu. Podobnie jak Siwy pozostawiłem go w spokoju, żeby ryby maiły kryjówki 8-)
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2048
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: CDC » wt 23 lis 2021, 09:24

misiek1975 pisze:
oknik pisze:No się wybieram. Z samego rana żeby nikomu nie przeszkadzać,

Poczekaj jeszcze. Jak spuszczą wodę to i bez neodyma można nieźle przygarnąć
Obrazek
To mój godzinny urobek z 2018r, który zabrałem, bo drugie tyle wylądowało w śmieciach(woda tak jeszcze ze 60 cm niższa od obecnej). To był tylko jeden zaczep ale konkretny. Jak go podniosłem z wody (nie było go widać) to wyglądał jak choinka :mrgreen: Wszystko wyczyściłem, przezbroiłem i leży w pudełkach do dzisiaj, bo prawie na to nie łowię. Sam nie wiem po co mi to było. Włączył mi się tryb "wydry z wąsami" :lol: Skutkiem ubocznym było oczyszczenie zaczepu. Podobnie jak Siwy pozostawiłem go w spokoju, żeby ryby maiły kryjówki 8-)

Pięknie :D Ty Misiek to oblecisz 3 zaczepy i towaru na cały rok, a w dodatku przynęty starzone, cenniejsze :)
To można sobie tylko wyobrazić co tam wisi na tym zaczepie niedaleko slipu w Dąbrowie, czy na przeciwko cypla na Marinie :lol: Bo na tym drugim to zostawiłem ze 3 albo 4, ale na pierwszym to na pewno więcej niż 2x tyle :( :D
Towaru jest, bo w tamtym roku odstrzeliwując z zaczepów 2x wyjąłem cudzą gumę zaczepioną za swoją, i raz ze 20 m żyłki też z gumą na końcu, pewnie przy rwaniu się uwolniła :)
To jak rybki mają brać? jak co 100 m prezentuje się kawałek sklepu :D
Ostatnio zmieniony wt 23 lis 2021, 09:52 przez CDC, łącznie zmieniany 1 raz.
Aldek

Wróć do „Zalew Zemborzycki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 113 gości

Sklep wędkarski Lublin