Zalew Zemborzycki Ogólnie

Awatar użytkownika
Paweł
Administrator
Posty: 5680
Rejestracja: sob 21 mar 2015, 11:19
Lokalizacja: ZalewZemborzycki.com / Koło LSM Fart / PZW Lublin - tel: 500-517-699
Kontaktowanie:

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: Paweł » ndz 29 lis 2020, 09:13

don1976 pisze:Bo jest w tym trochę prawdy, choć to może są wyjątki ale ja sam miałem dwa przypadki kontroli gdzie nie chodziło o kontrol i etykę wędkarską tylko wypisanie mandatu :evil:, dodam też że niektóre przepisy w obecnym regulaminie są po prostu głupie ( choćby np. dotyczący połowu żywca na podrywkę). Oba zdarzenia miały miejsce na j.wytyckim ,raz po przeprowadzeniu kontroli kart, zezwoleń, żywców i ryb w siatkach u ojca koleżki i jego znajomego, łapsy z ssr wrócili po 10 minutach by sprawdzić jeszcze czy wszyscy mają "przyrządy do odhaczania ", niestety mieli :) Drugi przypadek będąc po już po grzybobraniu, wsiadłem z zebranymi grzybami na łódkę do kolegi by przepłynąć z nim na drugą stronę jeziora, po dopłynięciu do brzegu zjawiło się trzech pajaców z ssr i gdy zobaczyli dwa spiningi w łódce chcieli mi koniecznie wmówić że łowiłem bo obserwowali od dłuższego czasu. W tym przypadku pomogło parę ostrych, niecenzuralnych ;) słów i pytanie czy debile myślą że grzybów też nazbierałem na jeziorze. Będąc często w gronie znajomych nad tym jeziorem zauważyłem że jak jest większa grupa osób to kontroli zazwyczaj brak :)


Prawda zazwyczaj jest gdzieś pośrodku. Oczywiście nie w każdym przypadku kontrola przebiega wzorowo, zdarzając się błędy i nieznajomość przepisów przez strażników. Ostatnio nawet taki film oglądałem, gdzie następuje kontrola wędkarzy i wezwanie Policji na chłopaka sondującego wędką fishfinderem wodę. Strażnik wydzierał się, że ma wędkę i to wystarczy. Oczywiście był w błędzie, ponieważ, aby uznać połów muszą zostać spełnione trzy warunki, a są nimi: wędka o długości minimum 30 cm, haczyk oraz przynęta i to określa rozporządzenie do ustawy i obowiązuje w całej Polsce. W tym przypadku zabrakło ostatnich dwóch.


youtu.be/nUB8it6-6CQ

Donie rozmawialiśmy o tym Twoim przypadku. Jeżeli nie widziało przynajmniej dwóch osób przez lornetkę, że łowiłeś, bądź nie zostałeś nagrany jak łowisz nikt nie może Ci wmówić, ani ukarać za połów bez zezwolenia. Samo podejrzenie nie wystarczy, ponieważ w Polsce na dzień dzisiejszy mamy domniemanie niewinności. Jeżeli dwie osoby widziały, a Ty się z tym nie zgadzasz, wówczas sprawa powinna trafić do rozstrzygnięcia do Sądu Powszechnego, bez żadnych pyskówek na miejscu. Z tymi niecenzuralnymi słowami to na przyszłość bym uważał. Strażnik Społecznej Straży Rybackiej w czasie pełnienia obowiązków służbowych posiada status funkcjonariusza publicznego. Za tego typu podejście możesz trafić do na sale sądową. Raz mieliśmy przypadek niewłaściwego zachowania wędkarza wobec strażnika SSR. Delikwent wyjechał z zalewu w kajdankach na dołek i w sądzie dostał 1000 zł nawiązki na rzecz poszkodowanego strażnika oraz dodatkowo zostało nałożone na niego ograniczenie wolności w postaci prac społecznych przez okres pół roku. Nie wiem jak na Wytyckim, ale u nas w Okręgu nie ma szczypania się.

Co do zapisów dotyczących podrywki to moim zdaniem jest okej. Możesz jej używać, ale tylko w celu pozyskania ryby na przynętę w dniu dzisiejszym i w miejscu, w którym aktualnie łowisz. Podrywkę należy traktować jako mały dodatek do łowienia na wędkę, a nie jego bazę.
Awatar użytkownika
siwy
Sum
Posty: 3284
Rejestracja: wt 07 kwie 2015, 19:39
Lokalizacja: Marcin 1976 - Lublin LSM, Mobile:607-356-115

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: siwy » ndz 29 lis 2020, 11:56

Wg mnie to ciut inaczej powinno wyglądać - nie karanie za wszelkie możliwe braki sprzętowe (bo wypychacz jakiś nietaki, bo obręcze w siatce o 1cm za mała średnica, bo kotwica woblerka ciut za duża, itp) - tu uważam samo pouczenie i zakaz używania sprzętu wystarczy do czasu usunięcia "usterki" - no może średnica obreczy siatki, gdy 1cm tylko za mała też do przełknięcia, ale z nakazem usunięcia usterki bez obowiązku zaprzestania połowu czy uwolnienia ryb...za to chciałbym zaostrzenia kwot mandatów nawet x5, za posiadanie niewymiarowych ryb, łowienia na więcej niż 2 wędki, itp działalność grabieżczą. Dodatkowo chciałbym, aby nawet SSR miały ze sobą kamerę w trakcie prowadzenia czynności finansowaną z budżetu, a nie tak jak Paweł dla własnego spokoju i rozwiewania wszelkich wątpliwości sam wywalił kasę...takie narzędzia powinien mieć każdy patrol. Jest nagranie - nie ma głupich czy cwaniackich dyskusji.
30 lat łowię...i nadal g%#no umiem :D
Awatar użytkownika
siwy
Sum
Posty: 3284
Rejestracja: wt 07 kwie 2015, 19:39
Lokalizacja: Marcin 1976 - Lublin LSM, Mobile:607-356-115

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: siwy » pn 30 lis 2020, 23:30

Mnie mierzi temat wielkości haków(kotwiczek) przy sztucznych przynętach spinningowych określona w RAPR:
"...c) w metodzie spinningowej, sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż dwa haczyki; haczyk może mieć nie więcej niż cztery ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm..."

- trochę lipa zakładać takie kotwiczki do slidera 90g...przynęta sumowa a kotwiczki na szczupaki...w oryginale są ponad 45mm a i tak patrząc na przynętę, jakieś mikre się wydają...istnieje ryzyko, że jeśli weźmie konkretny 60kg+ sumek, to na kotwiczce mniejszej niż 30mm rozerwie sobie trochę pyska i tyle...a i tak przednią kotwiczkę zazwyczaj zdejmuję a tylko tylną zostawiam...no chyba że taka zmiana zakłóca pracę przynęty, ale przy dużych przynętach zazwyczaj nie ma różnicy w pracy "z" i "bez" kotwiczki przedniej.

Powinny być dopuszczalne większe kotwiczki powiedzmy do połowy średnicy przynęty w najszerszym miejscu. Pojedyncze - jednogrotowe haki do 30mm są raczej wystarczające na każdego potwora z naszych wód, ale kotwiczka 30mm składa się z nie więcej niż 4ch grotów o średnicy kolanka max 14mm by zachować te 30mm średnicy koła, w jakim kotwiczka powinna sie mieścić - czyli dużo płycej się wbija, nie okala kości szczęki, łapie za samą "skórkę", itp.

Jeśli patrol się uprze to ma podstawę wlepić mi mandat za to, że nie zmieniłem oryginalnych kotwic na mniejsze dopuszczalne prawem. Tak na prawdę, to miałbym chyba ze 20 przynęt niespełniających warunków określonych w RAPR, ale nawet producent taki rozmiar kotwic przewidział do tych przynęt - część pozmieniałem na mniejsze, ale nie wszystkie - to jak do traktora wsadzać koła od osobówki...niby też koła i też się kręcą, ale czy zadziałają w warunkach do jakich traktor jest przeznaczony?...w 4rech gumach blisko 30cm mam morskie główki jigowe, gdzie średnica w kolanku haka ma ponad 40mm...ale z gumy sterczy równe 30mm...nie było łatwo "usadowić" hak jiga w gumie tak, żeby nie sterczał więcej niż te 30mm.

Jeszcze żaden patrol nie zwrócił mi na to uwagi, raczej oglądali "drut zbrojeniowy z wyciągarką korbową na sumy" a na przynęty mniej uwagi zwracano...ale jak długo szczęście będzie dopisywać? Bo coraz czytam i słyszę o "nadgorliwości" w śród niektórych patroli...chyba przygotuję wniosek na walne o zmianę przepisu dotyczącego dopuszczalną wielkość kotwiczek w przynętach spinningowych. Co o tym sądzicie?
30 lat łowię...i nadal g%#no umiem :D
Awatar użytkownika
majula7
Sum
Posty: 1521
Rejestracja: ndz 04 lis 2018, 20:45

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: majula7 » wt 01 gru 2020, 16:46

Z tymi woblerami potwierdzam. Na wobkach pstragowych chciałem wymienić kotwice na haki bezzadziorow jakie było moje zdziwienie jak wobek nie pracuje przewraca się itd.
Awatar użytkownika
siwy
Sum
Posty: 3284
Rejestracja: wt 07 kwie 2015, 19:39
Lokalizacja: Marcin 1976 - Lublin LSM, Mobile:607-356-115

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: siwy » wt 01 gru 2020, 18:54

Ja kiedyś z blaku laku miniszczypcami zaciskałem zadziory na grotach już nad wodą ( komercja z pstrągami) i też ładnie się ślizgały - jak na bezzadziorowych. Efekt identyczny - popuścisz rybce to zaraz się wyczepia i zmyka szczęśliwa, że nie musi świata atmosferycznego oglądać i do zdjęć pozować. :-D
30 lat łowię...i nadal g%#no umiem :D
Awatar użytkownika
majula7
Sum
Posty: 1521
Rejestracja: ndz 04 lis 2018, 20:45

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: majula7 » wt 01 gru 2020, 19:21

Ja tak samo w większości przynęt mam usunięte lub pozaciskane groty. Ja usuwalem kotwice i zamienialem na haczyki aby być bardziej humanitarnym dla ryb w gorskich odcinkach.
Awatar użytkownika
siwy
Sum
Posty: 3284
Rejestracja: wt 07 kwie 2015, 19:39
Lokalizacja: Marcin 1976 - Lublin LSM, Mobile:607-356-115

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: siwy » wt 01 gru 2020, 20:55

Z jednej strony kotwiczki zwiększają szansę zacięcia, a z drugiej strony płycej trzymają, co zaczyna mieć znaczenie przy trafieniu dużej ryby...wtedy lepiej gdyby był pojedynczy hak rozmiaru tej kotwiczki...lub większe kotwiczki adekwatne do rozmiaru przynęty ;-)
30 lat łowię...i nadal g%#no umiem :D
Awatar użytkownika
Zielony
Sandacz
Posty: 829
Rejestracja: wt 16 lut 2016, 20:54

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: Zielony » wt 01 gru 2020, 22:26

Moim zdaniem hak zawsze będzie lepszym rozwiązaniem niż kotwiczka. Sam zazwyczaj stosuję haki bezzadziorowe i do tego małe. Przykładowo wyholowałem głowacicę na 124 cm muchówką i hakiem bezzadziorowym nr. 8, śmiesznie małym w porównaniu z np. hakami w główkach jigowych, które często ą rozmiaru 3/0 albo nawet 6/0
Obrazek
Myślę a nawet wiem, że istotny jest cały zestaw. Długa wędka wybacza błędy w holu i pozwala niwelować wszelkie luzy. Rozciągliwa żyłka także będzie pomocna. To tak na marginesie. Niech każdy łowi jak lubi.
Awatar użytkownika
siwy
Sum
Posty: 3284
Rejestracja: wt 07 kwie 2015, 19:39
Lokalizacja: Marcin 1976 - Lublin LSM, Mobile:607-356-115

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: siwy » wt 01 gru 2020, 22:54

To fakt - dłuższy kij i żyłka działająca jak swoisty amortyzator na pewno pomaga.
30 lat łowię...i nadal g%#no umiem :D
Awatar użytkownika
majula7
Sum
Posty: 1521
Rejestracja: ndz 04 lis 2018, 20:45

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: majula7 » śr 02 gru 2020, 08:30

O k....szczękę zbieram z podłogi. To takie pływają w Polsce?
Awatar użytkownika
blackduck
Szczupak
Posty: 284
Rejestracja: wt 25 kwie 2017, 12:48
Lokalizacja: Lublin

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: blackduck » śr 02 gru 2020, 08:53

Jest ich około 1500-2000 sztuk w całym kraju, w większości wodne potwory.
Jesteś pewien Zielony, że nie pobiłeś rekordu Polski? :roll: Aktualny rekord miał równo 120cm...
:mrgreen: :ugeek:
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2048
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: CDC » śr 02 gru 2020, 09:56

Zielony pisze:Moim zdaniem hak zawsze będzie lepszym rozwiązaniem niż kotwiczka. Sam zazwyczaj stosuję haki bezzadziorowe i do tego małe. Przykładowo wyholowałem głowacicę na 124 cm muchówką i hakiem bezzadziorowym nr. 8, śmiesznie małym w porównaniu z np. hakami w główkach jigowych, które często ą rozmiaru 3/0 albo nawet 6/0
Obrazek
Myślę a nawet wiem, że istotny jest cały zestaw. Długa wędka wybacza błędy w holu i pozwala niwelować wszelkie luzy. Rozciągliwa żyłka także będzie pomocna. To tak na marginesie. Niech każdy łowi jak lubi.

Wreszcie się doczekaliśmy foto :) bo do tej pory było chyba tylko info. Coś fantastycznego.
Aldek
Awatar użytkownika
Zielony
Sandacz
Posty: 829
Rejestracja: wt 16 lut 2016, 20:54

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: Zielony » śr 02 gru 2020, 10:30

Głowacic powyżej 120cm złowiłem trzy ale nigdy ich nie zgłaszałem. W wolnej chwili wstawię fotorelację. Mam też unikatowe filmiki nigdzie nie publikowane ale to musiałbym poprosić Pawła o pomoc bo nagrań nie umiem wstawiać na forum
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2048
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: CDC » śr 02 gru 2020, 10:43

Zielony pisze:Głowacic powyżej 120cm złowiłem trzy ale nigdy ich nie zgłaszałem. W wolnej chwili wstawię fotorelację. Mam też unikatowe filmiki nigdzie nie publikowane ale to musiałbym poprosić Pawła o pomoc bo nagrań nie umiem wstawiać na forum

No nie załamuj ludzi przed świętami :D To, że łowisz duże i dużo i to na wędkę w klasie 7 to słyszałem.Ale żeby aż trzy sztuki powyżej 120. To ja też przechodzę na haki 8, co to za model? :P Postaraj się jeśli możesz to powstawiać, zawsze to super motywacja w powszechnej opinii o braku możliwości z łowienia czegokolwiek większego w naszych wodach.
Aldek
Awatar użytkownika
BCH
Sum
Posty: 1047
Rejestracja: pn 06 sty 2020, 19:44

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: BCH » śr 02 gru 2020, 11:22

Madafaka! Przecież to prawie jakby Nessie dorwać.

Przełom Dunajca widzę, czy w oczach mi się mieni?
Awatar użytkownika
siwy
Sum
Posty: 3284
Rejestracja: wt 07 kwie 2015, 19:39
Lokalizacja: Marcin 1976 - Lublin LSM, Mobile:607-356-115

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: siwy » śr 02 gru 2020, 12:15

Jak się umi to się łowi ;-)

...bo ja to ciągle się uczę :-D
30 lat łowię...i nadal g%#no umiem :D
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2048
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: CDC » śr 02 gru 2020, 12:35

BCH pisze:Madafaka! Przecież to prawie jakby Nessie dorwać.

Przełom Dunajca widzę, czy w oczach mi się mieni?

Z tego co ja słyszałem to raczej San, ale może uściśli sam łowca.
Aldek
Awatar użytkownika
majula7
Sum
Posty: 1521
Rejestracja: ndz 04 lis 2018, 20:45

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: majula7 » śr 02 gru 2020, 16:24

Zielony pisze:Głowacic powyżej 120cm złowiłem trzy ale nigdy ich nie zgłaszałem. W wolnej chwili wstawię fotorelację. Mam też unikatowe filmiki nigdzie nie publikowane ale to musiałbym poprosić Pawła o pomoc bo nagrań nie umiem wstawiać na forum

Daj na Youtube i skopiuj link
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2048
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: CDC » śr 02 gru 2020, 17:40

majula7 pisze:
Zielony pisze:Głowacic powyżej 120cm złowiłem trzy ale nigdy ich nie zgłaszałem. W wolnej chwili wstawię fotorelację. Mam też unikatowe filmiki nigdzie nie publikowane ale to musiałbym poprosić Pawła o pomoc bo nagrań nie umiem wstawiać na forum

Daj na Youtube i skopiuj link

Pewnie gdyby miało być na Yt to już by dawno było, ale Piotr raczej nie z takich co to wszystko, wszędzie ;) stąd ponawiam swoją prośbę o zamieszczenie tutaj, może znajdzie czas i chęci nasycić nasze próżne dusze i zazdrosne o każdy centymetr oczy.
Aldek
Awatar użytkownika
Zielony
Sandacz
Posty: 829
Rejestracja: wt 16 lut 2016, 20:54

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: Zielony » śr 02 gru 2020, 18:01

Zatem na początek kilka zdjęć.
115cm
Obrazek
118cm
Obrazek
121cm
Obrazek
123cm
Obrazek
Obrazek
Filmiki wyślę adminowi to pewnie je wstawi bez udziału na youtube
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2048
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: CDC » śr 02 gru 2020, 18:11

Te trzy pierwsze widziałem, tylko bez wymiarów :). Ale zdecydowanie najpiękniejszy dla mnie jest ten 123 cm czarny smok. Można nim straszyć dzieci. Wygląda jak z bajki o tresowaniu smoka. To z innej rzeki czy po prostu taka uroda?
Aldek
Awatar użytkownika
BCH
Sum
Posty: 1047
Rejestracja: pn 06 sty 2020, 19:44

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: BCH » śr 02 gru 2020, 18:14

Podziwiam i zazdroszczę.
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2048
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: CDC » śr 02 gru 2020, 18:20

BCH pisze:Podziwiam i zazdroszczę.

Oj tak! Ja zdecydowanie też. Chyba jednak siądę do tych odłożonych na półkę streamerów :x. Gdy się patrzy na takie ryby człowiekowi wiara wraca pomimo, że się nie chce wierzyć.
Aldek
Awatar użytkownika
Zielony
Sandacz
Posty: 829
Rejestracja: wt 16 lut 2016, 20:54

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: Zielony » śr 02 gru 2020, 18:31

Z tych głowacic tylko jedną złowiłem streamerem i był to właśnie ten czarny, stary samczur. Pozostałe ryby to samice. Może to zaskakujące ale większość głowacic jakie złowiłem to tak zwana długa nimfa. Najlepszą moją nimfą jest imitacja jętki majowej. Głowacice podobnie jak pstrągi szaleją na jej punkcie. Większość swoich głowacic złowiłem na Sanie bo też tam spędzałem najwięcej czasu. Taka ryba na 120cm jest bardzo stara, według prof. Witkowskiego ma około 25lat. Wszystkie uwolniłem a ta 118 i 124cm to ta sama ryba, którą złowiłem w sumie trzy razy. Przy pierwszym naszym spotkaniu miała 102cm. Prześladowała mnie przez wiele lat.
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2048
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: CDC » śr 02 gru 2020, 18:43

Zielony pisze:Z tych głowacic tylko jedną złowiłem streamerem. Może to zaskakujące ale większość głowacic jakie złowiłem to tak zwana długa nimfa. Najlepszą moją nimfą jest imitacja jętki majowej. Głowacice podobnie jak pstrągi szaleją na jej punkcie. Większość swoich głowacic złowiłem na Sanie bo też tam spędzałem najwięcej czasu. Taka ryba na 120cm jest bardzo stara, według prof. Witkowskiego ma około 25lat. Wszystkie uwolniłem a ta 118 i 124cm to ta sama ryba, którą złowiłem w sumie trzy razy. Przy pierwszym naszym spotkaniu miała 102cm. Prześladowała mnie przez wiele lat.

Co do Twojej metody to tak dokładnie słyszałem- odpowiednie ustawienie, długi przypon, długi rzut w konkretne miejsce i nimfa nie koniecznie wcale ważąca 5g i wykonana z trzech główek 5,5 mm jak to się stosuje. No i jeszcze konsekwencja obligująca do stania prawie w jednym miejscu godzinami. Chyba, że powiesz iż zajęło Ci to raptem kilkanaście minut :lol:.
Z tego co pamiętam jedną chyba ochrzciliście Marylin Monroe, czy to ta 118/124?
Aldek

Wróć do „Zalew Zemborzycki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 86 gości

Sklep wędkarski Lublin