Kłusownictwo

Awatar użytkownika
Grzegorz140
Karaś srebrzysty
Posty: 96
Rejestracja: ndz 12 kwie 2020, 13:56

Re: Kłusownictwo

Postautor: Grzegorz140 » ndz 06 gru 2020, 20:54

Oglądając ostatnia interwencję na krzczeniu i patrząc na te naprawdę spore ryby naszły mnie przemyślenia. Czy można zrobić cokolwiek żeby zaostrzyć kary dla kłusowników? Nie chodzi mi o ludzi którzy mają haki zadziorowe na wodach górskich, czy łowią na trzy wędki, tylko głównie o tych, którzy stawiają siaty. Nie wiem jaki kodeks czy ustawa reguluje te kary, ale nawet gdyby potrzebne były zmiany w ustawie to chyba jest wykonalne. Można byłoby przecież pozostawić projekt ustawy w każdym sklepie wędkarskim, zobowiązać okręgi do rozmieszczenia takich list na swoim terenie, nagłośnić sprawę w mediach, zbierać podpisy online. Tylko tym musiałoby się zająć pewnie PZW, a pewnie są na to zbyt zapracowani. Bo obecne kary są dla mnie śmieszne. Goście kłusuja od wielu lat, stawiają siaty w tych samych miejscach i nie wpadają. A na samym tym filmiku z krzczenia gdyby wieśniak wyciągnął te ryby to miałby mięsa za spore pieniądze. Pomijając, że nie zostanie ukarany, siatka ściągniętą, ryby na szczęście wypuszczone, a po nim nie ma śladu. Chociaż coraz częściej czytam, że wszyscy wiedzą kto gdzie stawia siaty, ale na mocy nieznanych koneksji konsekwencji brak.
Awatar użytkownika
Paweł
Administrator
Posty: 5680
Rejestracja: sob 21 mar 2015, 11:19
Lokalizacja: ZalewZemborzycki.com / Koło LSM Fart / PZW Lublin - tel: 500-517-699
Kontaktowanie:

Re: Kłusownictwo

Postautor: Paweł » pn 07 gru 2020, 07:41

Grzegorz140 pisze:Oglądając ostatnia interwencję na krzczeniu i patrząc na te naprawdę spore ryby naszły mnie przemyślenia. Czy można zrobić cokolwiek żeby zaostrzyć kary dla kłusowników? Nie chodzi mi o ludzi którzy mają haki zadziorowe na wodach górskich, czy łowią na trzy wędki, tylko głównie o tych, którzy stawiają siaty. Nie wiem jaki kodeks czy ustawa reguluje te kary, ale nawet gdyby potrzebne były zmiany w ustawie to chyba jest wykonalne. Można byłoby przecież pozostawić projekt ustawy w każdym sklepie wędkarskim, zobowiązać okręgi do rozmieszczenia takich list na swoim terenie, nagłośnić sprawę w mediach, zbierać podpisy online. Tylko tym musiałoby się zająć pewnie PZW, a pewnie są na to zbyt zapracowani. Bo obecne kary są dla mnie śmieszne. Goście kłusuja od wielu lat, stawiają siaty w tych samych miejscach i nie wpadają. A na samym tym filmiku z krzczenia gdyby wieśniak wyciągnął te ryby to miałby mięsa za spore pieniądze. Pomijając, że nie zostanie ukarany, siatka ściągniętą, ryby na szczęście wypuszczone, a po nim nie ma śladu. Chociaż coraz częściej czytam, że wszyscy wiedzą kto gdzie stawia siaty, ale na mocy nieznanych koneksji konsekwencji brak.


Kary za kłusownictwo wcale nie muszą być małe. Wszystko zależy od tego na jakim etapie kłusownik zostanie złapany i z jakimi rybami. Sąd oprócz standardowych grzywien, czy ograniczenia, bądź pozbawienia wolności (takie przypadki również mają miejsce od czasu do czasu) może orzec nawiązkę na rzecz uprawnionego do rybactwa. Ta nawiązka może wynosić od 5-cio do 20-sto krotności wartości ryb. W tym zatem przypadku w niektórych sytuacjach, gdy kłusownik zostanie złapany z siatką i wieloma sandaczami może otrzymać nakaz wpłaty nawiązki w wysokości nawet dziesiątek tysięcy.

W zeszłym roku był ciekawy przypadek na Wieprzu. Zostało złapanych dwóch kłusowników z podrywką, którzy posiadali przy sobie jednego sandacza. Obydwaj otrzymali po 1000 zł grzywny, jeden z nich dodatkowo pół roku ograniczenia wolności w postaci prac społecznych oraz została przyznana nawiązka za jednego sandacza w wysokości ponad 1700 zł do zapłaty PZW. Bardzo często jeżeli do kłusownictwa jest wykorzystywana łódź ulega w sprawie przepadkowi, co też jest znaczącym koszem dla kłusownika.

Problem w tym wszystkim jest trudność w złapaniu takiego delikwenta na gorącym uczynku, w szczególności na naszych jeziorach. To, że ktoś tam wie, kto to jest i na jakim jeziorze stawia nie jest tak na prawdę żadną informacją. Aby akcja miała sens trzeba przynajmniej dwóch osób, którzy widzą z bliska, jak ktoś podejmuje sieć, bądź łapie go w momencie spływania z siecią i rybami w łodzi, co by było najlepszym rozwiązaniem. Jeśli dodać do tego torfowiska na Krzczeniu, gdzie często sieci się pojawiają i osłonę nocy, to wcale to zadanie nie jest takie proste.
Awatar użytkownika
majula7
Sum
Posty: 1521
Rejestracja: ndz 04 lis 2018, 20:45

Re: Kłusownictwo

Postautor: majula7 » pn 07 gru 2020, 16:30

Nad jeziorami to raczej tubylcy pilnuja wędkarzy i służby niż odwrotnie. Sa miejsca gdzie zawsze o każdej porze można nabyć swieza rybkę i nie mówię tu o gospodarstwach rybackich.
Awatar użytkownika
Paweł
Administrator
Posty: 5680
Rejestracja: sob 21 mar 2015, 11:19
Lokalizacja: ZalewZemborzycki.com / Koło LSM Fart / PZW Lublin - tel: 500-517-699
Kontaktowanie:

Re: Kłusownictwo

Postautor: Paweł » wt 08 gru 2020, 07:00

don1976 pisze:
majula7 pisze:Nad jeziorami to raczej tubylcy pilnuja wędkarzy i służby niż odwrotnie. Sa miejsca gdzie zawsze o każdej porze można nabyć swieza rybkę i nie mówię tu o gospodarstwach rybackich.

Kryzys, pandemia ....Ludzie chcą dorobić ;)


Przecież mamy taki wspaniały rząd, na który głosowałeś, to o jakim kryzysie mówimy? Mam wrażenie, po tym co piszesz, że dla Ciebie (czyli wyborcy PiS-u) rzeczą powszechnie akceptowalną jest okradanie innych. Niestety na tym forum panuje zupełnie odmienne podejście. Kłusownictwo było i będzie piętnowane.
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2048
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Kłusownictwo

Postautor: CDC » wt 08 gru 2020, 07:17

Paweł pisze:
don1976 pisze:
majula7 pisze:Nad jeziorami to raczej tubylcy pilnuja wędkarzy i służby niż odwrotnie. Sa miejsca gdzie zawsze o każdej porze można nabyć swieza rybkę i nie mówię tu o gospodarstwach rybackich.

Kryzys, pandemia ....Ludzie chcą dorobić ;)


Przecież mamy taki wspaniały rząd, na który głosowałeś, to o jakim kryzysie mówimy? Mam wrażenie, po tym co piszesz, że dla Ciebie (czyli wyborcy PiS-u) rzeczą powszechnie akceptowalną jest okradanie innych. Niestety na tym forum panuje zupełnie odmienne podejście. Kłusownictwo było i będzie piętnowane.

Może lepiej nie wypływajmy na takie wody. Każdy ma prawo głosować na kogo mu się tylko podoba, a już kaliber, klasę i poziom tolerancji osoby określa fakt czy potrafi to akceptować, i działa to we wszystkie strony.
Aldek
Awatar użytkownika
BCH
Sum
Posty: 1047
Rejestracja: pn 06 sty 2020, 19:44

Re: Kłusownictwo

Postautor: BCH » wt 08 gru 2020, 08:28

Co racja, to racja - głosuj na kogo chcesz i ponoś tego konsekwencje lub czerp z tego korzyści, innym nic do tego.

Z drugiej strony jednak to, co dzieje się w tym kraju, urąga podstawom jakiejkolwiek przyzwoitości. Dlatego rozumiem wzburzenie płynące ze słów Pawła.
Awatar użytkownika
kjarkas
Leszcz
Posty: 31
Rejestracja: sob 12 maja 2018, 14:33

Re: Kłusownictwo

Postautor: kjarkas » wt 08 gru 2020, 08:29

Paweł pisze:W zeszłym roku był ciekawy przypadek na Wieprzu. Zostało złapanych dwóch kłusowników z podrywką, którzy posiadali przy sobie jednego sandacza. Obydwaj otrzymali po 1000 zł grzywny, jeden z nich dodatkowo pół roku ograniczenia wolności w postaci prac społecznych oraz została przyznana nawiązka za jednego sandacza w wysokości ponad 1700 zł do zapłaty PZW.

A mnie ciekawi ile z tych grzywien i nawiązek realnie spływa, bo w większości tacy kłusownicy wykazują zapewne zerowy majątek (renta matki, ciągnik na żonę, kombajn na syna, BMW na synową), niedochodowe gospodarstwo rolne i ogólną biedę aż piszczy i komornik pokiwa głową i pewnie pójdzie napisać postanowienie o bezskutecznej egzekucji, ale może zbyt czarno widzę ...
Awatar użytkownika
siwy
Sum
Posty: 3284
Rejestracja: wt 07 kwie 2015, 19:39
Lokalizacja: Marcin 1976 - Lublin LSM, Mobile:607-356-115

Re: Kłusownictwo

Postautor: siwy » wt 08 gru 2020, 08:40

Wiecie co najbardziej podoba mi się w tym forum? Że tu właśnie prawie nie ma polityki...owszem - bywały spory odnośnie zabierania ryb, ale to już raczej temat zamknięty - jeden wypuszcza prawie wszystko a inny tak lubi smak ryby że sobie zabiera w zgodzie z prawem...i tyle!

Piętnujmy tylko złe zachowania, które w rażący sposób kaleczą naturę i powodują powstawanie złej sławy dla wędkarzy...poglądy polityczne, jak nas okłamują kolejne rządy, czasem coś poprawią a inne rzeczy spierdzielą...już taka nasza Polaków natura, że ciągle coś nie tak...bo nie potrafimy być społeczeństwem, bo bardziej nas własny tyłek obchodzi TERAZ, a nie przyszłość...co tu gadać więcej - niech forum pozostanie wędkarskie, a nad innymi sprawami pracujmy poza nim ;-)
30 lat łowię...i nadal g%#no umiem :D
Awatar użytkownika
majula7
Sum
Posty: 1521
Rejestracja: ndz 04 lis 2018, 20:45

Re: Kłusownictwo

Postautor: majula7 » wt 08 gru 2020, 18:33

Zaraz, zaraz pozostawiajac polityke z tylu to czy rzadzi pis czy po czy inna k....nie ma to znaczenia. Wody i rybostan w dalszym ciągu ulegają degradacji i tu nasz podstawowy problem. Mnie się bardziej wydaje ze potrzeba więcej mądrych osób - fachowcow - ktorzy nie patrzac sie na barwy polityczne doprowadzą do polepszenia stanu obecnego. I wtedy na takiego gościa odda się głos. Amen
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2048
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Kłusownictwo

Postautor: CDC » wt 08 gru 2020, 19:17

majula7 pisze:Zaraz, zaraz pozostawiajac polityke z tylu to czy rzadzi pis czy po czy inna k....nie ma to znaczenia. Wody i rybostan w dalszym ciągu ulegają degradacji i tu nasz podstawowy problem. Mnie się bardziej wydaje ze potrzeba więcej mądrych osób - fachowcow - ktorzy nie patrzac sie na barwy polityczne doprowadzą do polepszenia stanu obecnego. I wtedy na takiego gościa odda się głos. Amen

Amen. I szlus na ten temat.
Aldek
Awatar użytkownika
siwy
Sum
Posty: 3284
Rejestracja: wt 07 kwie 2015, 19:39
Lokalizacja: Marcin 1976 - Lublin LSM, Mobile:607-356-115

Re: Kłusownictwo

Postautor: siwy » wt 08 gru 2020, 23:11

Z tego co się orientuję, to PZW bardzo długo był apolityczny, ale tak jak przedmówcy napisali - potrzeba więcej mądrych głów i idących za nimi czynów i zmian papierowych, żeby twardostołki nie dali już rady zarzucać ich beretami i ciągle negować porządne pomysły...innymi słowy jestem następny, który również odda na takiego głos i wspomoże czynem społecznym ;-)
30 lat łowię...i nadal g%#no umiem :D
Awatar użytkownika
Rowino
Szczupak
Posty: 279
Rejestracja: czw 23 cze 2016, 22:04

Re: Kłusownictwo

Postautor: Rowino » śr 09 gru 2020, 08:00

www.metrobikes.pl
rowery części akcesoria serwis
Awatar użytkownika
blackduck
Szczupak
Posty: 284
Rejestracja: wt 25 kwie 2017, 12:48
Lokalizacja: Lublin

Re: Kłusownictwo

Postautor: blackduck » śr 09 gru 2020, 11:01

A z czym tu sie utożsamiać, tylko kradno, nie zarybiajo, mydlo nam oka jakąś pandemio i politykom a ja sie pytam gdzie obiecany szczupak i pomosty????!? :mrgreen:

Taki tam żarcik na podstawie filmu "Fanatyk" :mrgreen:
:mrgreen: :ugeek:
Awatar użytkownika
Kadi
Sum
Posty: 2455
Rejestracja: sob 21 mar 2015, 18:33
Lokalizacja: Świdnik

Re: Kłusownictwo

Postautor: Kadi » śr 09 gru 2020, 12:24

Już dawno pisałem że to całe PZW nadaje się tylko do zaorania, to mnie zwyzywali od malkontentów haha. Jak wielkim zaskoczeniem jest dla mnie, że 90% ludzi nagle podziela moje zdanie. A co za tym idzie te 90% ludzi nie umie łowić ryb. Według opinii prezesów i działaczy, którzy twierdzą, że ryb jest masa tylko Ci wszyscy beznadziejni wędkarze nie umieją łowić...
#MięsiarzTeam
Awatar użytkownika
majula7
Sum
Posty: 1521
Rejestracja: ndz 04 lis 2018, 20:45

Re: Kłusownictwo

Postautor: majula7 » śr 09 gru 2020, 16:26

Jaka masa jest to się przekonamy jak spuszcza zz. Np. w Poznaniu spuscili wodę ale odlowili 19 ton ryb. Ciekawe ile będzie oprócz lachona?
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2048
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Kłusownictwo

Postautor: CDC » śr 09 gru 2020, 16:40

Rowino pisze:https://wiadomosciwedkarskie.com.pl/artykul/90-procent-czlonkow/1111215.amp

No ciekawe, ciekawe. Obowiązki głównie zlecimy na koła a my będziemy wspomagać. To do tej pory rozumiem że wszystko robiła wierchuszka a koła nic, ot ciekawostka.
Ciekawe jak to kadrowo na szczycie się uszczupli i kto z tamtąd pójdzie do pomocy w kołach?
No i jak mata pomysły na uzdrowienie PZW to wykazujta się i róbta a my się poprzyglądamy. Dobre.
Daj Boże nam mądrych ludzi do popierania, bo to rymsnie jak nic. Pożyjom uwidzim.
Aldek
Awatar użytkownika
Paweł
Administrator
Posty: 5680
Rejestracja: sob 21 mar 2015, 11:19
Lokalizacja: ZalewZemborzycki.com / Koło LSM Fart / PZW Lublin - tel: 500-517-699
Kontaktowanie:

Re: Kłusownictwo

Postautor: Paweł » sob 12 gru 2020, 12:34

Siateczka z zalewu dzisiaj.
Załączniki
00.jpg
00.jpg (1.25 MiB) Przejrzano 506 razy
01.jpg
01.jpg (450.57 KiB) Przejrzano 506 razy
02.jpg
02.jpg (666.88 KiB) Przejrzano 506 razy
03.jpg
03.jpg (692.13 KiB) Przejrzano 506 razy
Awatar użytkownika
Bandazyk
Sandacz
Posty: 587
Rejestracja: czw 21 wrz 2017, 16:31

Re: Kłusownictwo

Postautor: Bandazyk » sob 12 gru 2020, 12:44

Ja prdl tylko wędkarzy mniej i już się zaczyna. Pawle pytanie: dużo wyciągacie siatek z Zalewu, mniej więcej... Czy nie możesz lub nie chcesz udostępniać takich informacji.
:twisted:
Awatar użytkownika
Paweł
Administrator
Posty: 5680
Rejestracja: sob 21 mar 2015, 11:19
Lokalizacja: ZalewZemborzycki.com / Koło LSM Fart / PZW Lublin - tel: 500-517-699
Kontaktowanie:

Re: Kłusownictwo

Postautor: Paweł » sob 12 gru 2020, 12:49

Bandazyk pisze:Ja prdl tylko wędkarzy mniej i już się zaczyna. Pawle pytanie: dużo wyciągacie siatek z Zalewu, mniej więcej... Czy nie możesz lub nie chcesz udostępniać takich informacji.


Raczej mało, w stosunku do innych miejsc. Teraz okres jest trochę nasilony wszędzie, bo wiadomo święta i jest spory popyt na rybę. Ale jak to zwykł mawiać jeden z naszych forumowych kolegów - jest popyt, to jest i strażnik, który może czaić się za rogiem :-)
Awatar użytkownika
misiek1975
Sum
Posty: 1618
Rejestracja: ndz 15 maja 2016, 10:20

Re: Kłusownictwo

Postautor: misiek1975 » sob 12 gru 2020, 14:18

Ale na pustą tą siatka wygląda. Albo świeżo postawiona albo w kiepskim miejscu albo ryby brak ;) Choć patrząc po lodzie na lince to z przed odwilży
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2048
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Kłusownictwo

Postautor: CDC » sob 12 gru 2020, 14:37

misiek1975 pisze:Ale na pustą tą siatka wygląda. Albo świeżo postawiona albo w kiepskim miejscu albo ryby brak ;) Choć patrząc po lodzie na lince to z przed odwilży

Raczej to drugie, jednak jakiś tam respekt i obawa przed capnięciem na gorącym uczynku jest.
Aldek
Awatar użytkownika
majula7
Sum
Posty: 1521
Rejestracja: ndz 04 lis 2018, 20:45

Re: Kłusownictwo

Postautor: majula7 » sob 12 gru 2020, 15:49

To właśnie prawda o zalewie, tam....k....nie ma ryb. Wprowadzić zakaz zabierania czegokolwiek przez trzy lata.
Awatar użytkownika
CDC
Sum
Posty: 2048
Rejestracja: pt 28 sie 2020, 07:42

Re: Kłusownictwo

Postautor: CDC » sob 12 gru 2020, 16:20

majula7 pisze:To właśnie prawda o zalewie, tam....k....nie ma ryb. Wprowadzić zakaz zabierania czegokolwiek przez trzy lata.

A co by miało być, w zimie na wodzie po pas, chyba że jakiś zabłąkany spacerowicz. Cała ryba "w dołkach", o tej porze nad Zalewem przy brzegu to można najwyżej przeziębienie złapać.
Aldek
Awatar użytkownika
majula7
Sum
Posty: 1521
Rejestracja: ndz 04 lis 2018, 20:45

Re: Kłusownictwo

Postautor: majula7 » sob 12 gru 2020, 18:19

Na krzeniu w takiej samej wodzie tydzień temu szczupłe sandacze itd. Poprostu bezrybie. Sonar nie kłamie.
Awatar użytkownika
BCH
Sum
Posty: 1047
Rejestracja: pn 06 sty 2020, 19:44

Re: Kłusownictwo

Postautor: BCH » sob 12 gru 2020, 18:37

Dobrze widzę, że to plaża od Grzybowej? Tak na bezczela w takim miejscu, w którym cały czas ktoś łazi?

Wróć do „Zalew Zemborzycki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 87 gości

Sklep wędkarski Lublin