Zalew Zemborzycki Ogólnie

Awatar użytkownika
misiek1975
Sum
Posty: 1618
Rejestracja: ndz 15 maja 2016, 10:20

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: misiek1975 » ndz 03 mar 2019, 15:27

Kadi ja też o tym myślałem i od tego roku tak zaczynam robić. Śmiechem żartem po jednym roku takich wpisów może się okazać, że ZZ jest bardziej zasobny w ryby niż jeziora w Szwecji :lol:
Awatar użytkownika
Paweł
Administrator
Posty: 5680
Rejestracja: sob 21 mar 2015, 11:19
Lokalizacja: ZalewZemborzycki.com / Koło LSM Fart / PZW Lublin - tel: 500-517-699
Kontaktowanie:

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: Paweł » ndz 03 mar 2019, 15:47

Kadi pisze:Pany. A jak tak oszukać PZW? Jak byśmy wszyscy wpisywali w kartę że co wypad zabieramy komplet z Zalewu to może lepiej by go zarybiali? Bo za.kazsym razem wpisać komplet to okaże się że zabieramy więcej ryb niż oni wypuszczają ;D może by musieli zwiększyć zarybienia? Dajmy na to wpuscili 1000 szt a wyjechało wg rejestrów 800 to myślą spoko jeszcze zostaje to zostajemy przy tym co było. A jakby im tak papierowo wyjeżdżało więcej to co? Zarybiamy więcej? Bo wydaje mi się że oddawanie rok w rok pustych papierów mija się z celem. Nie zabierają ryb a my przecież wpuszczamy. Im się wydaje że te ryby są...


Kadi w ten sposób nie oszukasz. Rejestry nie działają w ten sposób, jak by mogło nam wędkarzom się wydawać. Po pierwsze nie wydaje mi się, że nie wszystkie rejestry są sprawdzane, a jedynie tylko mała próba. Z tego co jest sprawdzane jest tworzony ogólny obraz rybostanu w zbiorniku. Jeżeli będzie wyławianych dużo sandaczy z zalewu według rejestrów, to może być znak, że tego gatunku jest na tyle dużo, że nie ma konieczności dodatkowych zarybień.
Awatar użytkownika
Kadi
Sum
Posty: 2455
Rejestracja: sob 21 mar 2015, 18:33
Lokalizacja: Świdnik

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: Kadi » ndz 03 mar 2019, 16:04

Nie wiem jak działają ale jeżeli nie wykazuje się, że zabiera się ryby to oni myślą że to co wpuścili w nikłej ilości nadal są. Myślę że warto spróbować rok czy 2 i zobaczyć czy ilość wpuszczanych ryb wzrośnie. Nie wpisywać Sandaczy ale dajmy na to co wypad Szczupaka i ze 3 Okonie i już się rybostan uszczupla. Koniec końców jeżeli dużo ryby ubyło to należy uzupełnić.
A skoro nie patrzą na rejestry to po co one są? Tylko po to żeby można było wlepić mandat za brak wpisu? Mnie się wydaje że jednak w to zaglądają.
#MięsiarzTeam
Awatar użytkownika
Paweł
Administrator
Posty: 5680
Rejestracja: sob 21 mar 2015, 11:19
Lokalizacja: ZalewZemborzycki.com / Koło LSM Fart / PZW Lublin - tel: 500-517-699
Kontaktowanie:

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: Paweł » ndz 03 mar 2019, 16:14

Kadi pisze:Nie wiem jak działają ale jeżeli nie wykazuje się, że zabiera się ryby to oni myślą że to co wpuścili w nikłej ilości nadal są. Myślę że warto spróbować rok czy 2 i zobaczyć czy ilość wpuszczanych ryb wzrośnie. Nie wpisywać Sandaczy ale dajmy na to co wypad Szczupaka i ze 3 Okonie i już się rybostan uszczupla. Koniec końców jeżeli dużo ryby ubyło to należy uzupełnić.
A skoro nie patrzą na rejestry to po co one są? Tylko po to żeby można było wlepić mandat za brak wpisu? Mnie się wydaje że jednak w to zaglądają.


Kadi niekoniecznie. Ryba przecież sama się także rozmnaża i jest to wartość niepoliczalna. Czy leszcz jest wpuszczany do zalewu mimo iż tonami wychodzi z niego rok rocznie?
Awatar użytkownika
Kadi
Sum
Posty: 2455
Rejestracja: sob 21 mar 2015, 18:33
Lokalizacja: Świdnik

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: Kadi » ndz 03 mar 2019, 16:19

Leszcz to odrębna historia. Leszcza nie chcą a drapieżnik jest pożądany.
#MięsiarzTeam
Awatar użytkownika
Bandazyk
Sandacz
Posty: 587
Rejestracja: czw 21 wrz 2017, 16:31

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: Bandazyk » ndz 03 mar 2019, 16:22

Heja, dobrze to by bylo jakby zrobili ze 3 lata no kill jesli chodzi i drapieznika, tylko pilnowac tego, dziadki by odpuscily sandaczowanie bo po co to lapac dla sportu jak nie mozna usmazyc pozniej.
:twisted:
Awatar użytkownika
darek
Sandacz
Posty: 694
Rejestracja: sob 20 lut 2016, 17:27

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: darek » ndz 03 mar 2019, 16:36

Pomysł fajny,ale gorzej z z upilnowaniem dziadków.
Awatar użytkownika
BARTEZ
Leszcz
Posty: 32
Rejestracja: wt 13 cze 2017, 08:25

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: BARTEZ » ndz 03 mar 2019, 17:16

darek pisze:Pomysł fajny,ale gorzej z z upilnowaniem dziadków.

Od dziadków gorsi są spinningiści którzy są codziennie i łowią na handel.
Awatar użytkownika
Paweł
Administrator
Posty: 5680
Rejestracja: sob 21 mar 2015, 11:19
Lokalizacja: ZalewZemborzycki.com / Koło LSM Fart / PZW Lublin - tel: 500-517-699
Kontaktowanie:

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: Paweł » ndz 03 mar 2019, 17:32

No kill na drapieżnika na zalewie to raczej rzecz nierealna, a przynajmniej nie przez najbliższe lata, aczkolwiek w zeszłym roku o mało nie przeszedł 3 letni no-kill na okonia.
Awatar użytkownika
misiek1975
Sum
Posty: 1618
Rejestracja: ndz 15 maja 2016, 10:20

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: misiek1975 » ndz 03 mar 2019, 18:48

Paweł rejestry na pewno przeglądają i nie wiem czy nie zliczają bo kiedyś kolega rozmawiał ze strażnikiem z PSR i ten to potwierdził. Jest tak jak mówi Kadi, jak nie wpisujemy nic to zarząd traktuje to tak jakby nic z wody nie ubyło a to co się wytrze to wartość dodana i zarybiać nie trzeba. O no killu na drapieżniki możemy zapomnieć więc nie zaszkodzi akcja z wpisami, a wydaje mi się, że spróbować warto.
Awatar użytkownika
Paweł
Administrator
Posty: 5680
Rejestracja: sob 21 mar 2015, 11:19
Lokalizacja: ZalewZemborzycki.com / Koło LSM Fart / PZW Lublin - tel: 500-517-699
Kontaktowanie:

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: Paweł » ndz 03 mar 2019, 18:59

misiek1975 pisze:Paweł rejestry na pewno przeglądają i nie wiem czy nie zliczają bo kiedyś kolega rozmawiał ze strażnikiem z PSR i ten to potwierdził. Jest tak jak mówi Kadi, jak nie wpisujemy nic to zarząd traktuje to tak jakby nic z wody nie ubyło a to co się wytrze to wartość dodana i zarybiać nie trzeba. O no killu na drapieżniki możemy zapomnieć więc nie zaszkodzi akcja z wpisami, a wydaje mi się, że spróbować warto.


Problem z tym, że PSR nie ma nic wspólnego z PZW. To całkiem oddzielna jednostka podlegająca pod wojewodę. Ja wiem jedno na pewno, że RZGW chciało zabrać PZW Bikcze, ponieważ w rejestrach z tego zbiornika nie było odłowów szczupaka, co RZGW odebrało jako złą gospodarkę rybacką (brak szczupaka). I co teraz PZW musi zrobić? Zarybić, aby były widoczne odłowy szczupaka, aby nie stracić dzierżawy łowiska. W mojej ocenie nie jest liczone ile skąd zostało wybrane, a jaki jest obraz rybostanu poprzez przegląd rejestrów, aby spełniać warunki operatów.
Awatar użytkownika
siwy
Sum
Posty: 3284
Rejestracja: wt 07 kwie 2015, 19:39
Lokalizacja: Marcin 1976 - Lublin LSM, Mobile:607-356-115

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: siwy » ndz 03 mar 2019, 21:10

Hmmm....informacje na temat sposobu, w jaki PZW ustala ilość/gatunki/jakość ryb w danym zbiorniku chyba nie jest ściśle tajna ;-)...można próbować dokopać się do informacji wrzucanych do internetu, ale wiele występuje jedynie w formie papierowej choć są jawne i dostępne w biurze zarządu, czy innej lokalizacji...można też wysłać oficjalne zapytanie w jaki sposób się to odbywa (statystyki z rejestrów, jakieś odłowy badawcze/selekcyjne, czy wpływ na zarybienia mają tylko wyniki tych badań, czy może współpraca z ichtiologami i innymi mądrymi głowami, itp) i jakie są wyniki na koniec 2018roku i plany na 2019r? Plany zarybień na pewno są (musiały być ujęte w budżecie) i dostępne do publicznej wiadomości. Myślę, że odpowiedź na takie pismo wiele by rozjaśniło i wyjaśniło "jak to się robi", tylko pewnie trzeba by je wysłać jako zarząd koła wędkarskiego a nie pojedynczy wędkarz by miało status "ważniejszego" hehe :-D - a może nawet jako społeczność naszego forum?

Ktoś tam coś pewnie słyszał, ktoś coś gdzieś przeczytał...wg mnie takie oficjalne zapytanie byłoby ok. Można by się pokusić o pytanie "co dalej z zalewem" w sensie tych wszystkich zmian/rewitalizacji/przebudowy/itd, o których było tak głośno i jak to się ma do społeczności wędkarskiej - zarząd na pewno wie więcej, przynajmniej w oficjalnej wersji ;-).

A może ktoś wie coś na temat rewitalizacji slipu na "Lce"? Kiedy ruszają prace, czy nie potrzeba rąk do prac społecznych ? (karczowanie, sprzątanie, itp)
30 lat łowię...i nadal g%#no umiem :D
Awatar użytkownika
Puszatek
Karaś srebrzysty
Posty: 67
Rejestracja: sob 13 maja 2017, 22:22

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: Puszatek » ndz 03 mar 2019, 22:39

BARTEZ pisze:
darek pisze:Pomysł fajny,ale gorzej z z upilnowaniem dziadków.

Od dziadków gorsi są spinningiści którzy są codziennie i łowią na handel.


na handel? :shock:
Awatar użytkownika
miro-re
Szczupak
Posty: 235
Rejestracja: sob 03 lis 2018, 17:58
Lokalizacja: Lublin

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: miro-re » pn 04 mar 2019, 12:10

Słyszałem gdzieś o tym. Jak kiedyś wędkowałem od strony kościoła w zemborzycach (jak jeszcze można było z wału) O tutejszych łowcach sandaczy dosłownie na handel
Awatar użytkownika
Paweł
Administrator
Posty: 5680
Rejestracja: sob 21 mar 2015, 11:19
Lokalizacja: ZalewZemborzycki.com / Koło LSM Fart / PZW Lublin - tel: 500-517-699
Kontaktowanie:

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: Paweł » pn 04 mar 2019, 16:20

Lubelskie PZW wprowadza transparentne zarybienie. Oto pierwszy komunikat:

W związku z wcześniejszymi zapowiedziami Dyrektora Biura ZO PZW w Lublinie informujemy, że w czwartek tj. w dniu 7.03.2019 odbędzie się zarybienie wylęgiem miętusa rzek: Tyśmienica nr 1, Wieprz nr 4 i nr 5 oraz Wisła nr 1. Chętnych do wzięcia udziału i pomocy w zarybieniu prosimy o kontakt z Ichtiologiem pod numerem telefonu: 606940221.


Zródło: https://www.facebook.com/40401885017007 ... 583009133/
Awatar użytkownika
gregory
Karaś srebrzysty
Posty: 73
Rejestracja: pt 08 cze 2018, 10:38

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: gregory » wt 05 mar 2019, 17:21

Kadi ma rację.
Rozmawiałem z przedstawicielem władz zarządu okręgu i okręgu głównego (nie będę pisał nazwisk). Dowiedziałem się ,że operaty zarybieniowe są ustalane m.in. na podstawie zdawanych co roku rejestrów.Oznacza to,że im więcej wpiszemy w rejestr (nie koniecznie zabierając) tym okręg będzie więcej zarybiał.Dlatego łowiska no kill nie do końca się sprawdzą,bo na jakiej podstawie mieliby wiedzieć ile zarybiać.Dziwne to trochę ale takie mają procedury i dlatego dobrze jest pod koniec roku nawpisywać w rejestr ile się da.
Awatar użytkownika
siwy
Sum
Posty: 3284
Rejestracja: wt 07 kwie 2015, 19:39
Lokalizacja: Marcin 1976 - Lublin LSM, Mobile:607-356-115

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: siwy » wt 05 mar 2019, 20:49

Takie wpisywanie "na wariata" też nie jest dobre, bo zafałszuje ilość zabieranych ryb, a łatwo zakłócić równowagę gatunkową - nadmiar sandacza czy szczupaka spowodować może zanik drobnicy wyjadanej przez te drapieżniki, a w extremalnych sytuacjach może dojść nawet do karłowacenia drapieżników. Poza tym to zwykłe kłamstwo i nie ważne, że niby w dobrej wierze, by drapieżnika więcej było, skoro skutek może okazać się opłakany.

Wiem jak kolegów irytuje stan naszych wód - MNIE TEŻ! Ale nie tędy droga...

Ja bardzo bym chciał mieć w pobliżu łowisko z potężnymi sumami, ale nie wpiszę, że w tamtym roku za każdym razem gdy byłem nad zalewem to zabierałem suma do domu ;-)

Myślę, że na łowiskach typu NoKill po prostu robi się "odłówy statystyczne" czy jak to się nazywa i na podstawie tego co znajdą w sieciach w procentowy sposób ustalają czego za mało a czego za dużo.

Ciężko tu o jakąś super metodę - każda ma wady i tylko w przybliżony sposób określa ilość danej ryby w bajorze.
30 lat łowię...i nadal g%#no umiem :D
Awatar użytkownika
siwy
Sum
Posty: 3284
Rejestracja: wt 07 kwie 2015, 19:39
Lokalizacja: Marcin 1976 - Lublin LSM, Mobile:607-356-115

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: siwy » wt 05 mar 2019, 21:47

Poza tym dla dobrego stanu ilościowego ryb i ich zdrowia trzeba zagwarantować dobrą jakość wody i pożywienie...tym czasem nawet wody brakuje :-D

Myślę, że gdy skończą przebudowę zalewu, wtedy wezmą się za odbudowę w nim życia. Teraz tak na prawdę nikt nie wie czy zarybienia jakie są w planie w ogóle mają rację bytu, gdy nagle okaże się, że rusza budowa i spuszczamy zalew/przenosimy ryby, itp. W trakcie rewitalizacji potrzeba czujnego oka ichtiologów i innych mądrych głów, by w przyszłości nie okazało się, że jakieś rozwiązanie źle wpływa na ryby (bo woda strasznie mętna, za mało natleniona, itd).

Teraz możemy jedynie uważnie patrzeć na dłonie pionowi decyzyjnemu i reagować, gdy coś źle się może dziać w wyniku nie do końca przemyślanych działań ;-)

Jak na razie nigdzie ani słychu ani widu o przebudowie/czyszczeniu zalewu i o innych pracach z tym związanych, a o których było głośno przed wyborami, więc podejrzewam, że zarybienia będą szły wg planu.
30 lat łowię...i nadal g%#no umiem :D
Awatar użytkownika
Kadi
Sum
Posty: 2455
Rejestracja: sob 21 mar 2015, 18:33
Lokalizacja: Świdnik

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: Kadi » wt 05 mar 2019, 22:44

Mi akurat chodzi o to że teraz wszyscy są super mega no kill i jak zobaczą że zabijasz rybę to Ciebie zabiją :D Jakiś procent z tych wypuszczonych ryb ginie a ogromny procent zabranych nie jest wpisywany w rejestr. A o odłowach kontrolnych w zalewie nigdy nie słyszałem ani nie widziałem. Dane mają z dupy bo z rejestrów do niczego się nie nadają a na podstawie połowów na zawodach mogą stwierdzić, że jest masa leszcza i tyle. Jeżeli na zawodach gdzie startuje ponad setka osób pada 20 ryb do tego jakieś Okonie to może świadczyć tylko o baaardzo marnym rybostanie.
#MięsiarzTeam
Awatar użytkownika
siwy
Sum
Posty: 3284
Rejestracja: wt 07 kwie 2015, 19:39
Lokalizacja: Marcin 1976 - Lublin LSM, Mobile:607-356-115

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: siwy » śr 06 mar 2019, 23:05

Rozumiem Cię Kadi i też czuję się bezsilny na ten stan rzeczy w zalewie. Jak dla mnie jest po prostu za mało kasy na badania rybostanu, a ludzie w rejestry i tak wpiszą co zechcą lub nie wpiszą zdenerwowani na kolejną biurokrację. Przez to trąbienie o zmianach/przebudowach zalewu mam wrażenie, że władze po prostu nie widzą sensu ratowania rybostanu w konkretniejszy sposób niż zwykłe planowane w budżecie zarybianie - a zarybiać muszą żeby nie było, że nic w tej kwestii nie robią. Jestem przekonany, że doskonale zdają sobie sprawę z rybostanu zalewu bo nie tylko na forum o tym się mówi, ale nie chcą lokować większej kasy w czymś, co nagle może zostać całkiem spuszczone, zaorane, przekopane...i może po 2-3latach z powrotem zalane wodą...a znajdą się tacy, co im wypomną "wyrzucanie kasy w zalewowe błoto" i tego się obawiają...tak to widzę.

Nie bronię ich, po prostu wiem że z pustego i Salomon nie naleje, też czuję jakby działania były za słabe, spóźnione, że zarybianie linem (zbyt mała ilość )ma spowodować jedynie przyrost suma(25-35cm to super żywiec na konkretnego wąsacza) i zapełnić lodówki "dziadkom", bo miesiąc po zarybieniu już nikt nie łowi linów - nie zdążył się rozpłynąć po zalewie bo został zjedzony...a nasze lubelskie PZW na decyzje miasta i Wód Polskich ma takie, jak mrówka na stado słoni...takie odnoszę wrażenie i tyle...a pamiętajmy, że PZW to opieka nad wieloma wodami w naszym okręgu - nasz zalew jest tylko jedną z nich, a wielu mieszkańcom Lublina bywającym nad zalewem po prostu przeszkadzamy...
30 lat łowię...i nadal g%#no umiem :D
Awatar użytkownika
Bandazyk
Sandacz
Posty: 587
Rejestracja: czw 21 wrz 2017, 16:31

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: Bandazyk » pt 08 mar 2019, 06:35

Pomijajac wedkarstwo, wczoraj wieczorem widzialem w Lublinie w okolicy abramowic niedaleko tych stawow Traszke.
Załączniki
IMG_20190308_063242_01.jpg
IMG_20190308_063242_01.jpg (40.47 KiB) Przejrzano 684 razy
IMG_20190308_063242_02.jpg
IMG_20190308_063242_02.jpg (31.31 KiB) Przejrzano 684 razy
:twisted:
Awatar użytkownika
Dok
Leszcz
Posty: 34
Rejestracja: pn 11 mar 2019, 10:20

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: Dok » pn 11 mar 2019, 10:28

Dzień dobry!
Gdzie mogę kupić w Lublinie dużą ochotkę do haczyku?
Dziękuję.
Awatar użytkownika
Puszatek
Karaś srebrzysty
Posty: 67
Rejestracja: sob 13 maja 2017, 22:22

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: Puszatek » pn 11 mar 2019, 12:03

Tutaj masz po drodze nad Zalew ;-)

https://www.facebook.com/sklepszczupaczek/
Awatar użytkownika
Dok
Leszcz
Posty: 34
Rejestracja: pn 11 mar 2019, 10:20

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: Dok » pn 11 mar 2019, 12:07

Puszatek pisze:Tutaj masz po drodze nad Zalew ;-)

https://www.facebook.com/sklepszczupaczek/

Dziękuję!
Awatar użytkownika
Kadi
Sum
Posty: 2455
Rejestracja: sob 21 mar 2015, 18:33
Lokalizacja: Świdnik

Re: Zalew Zemborzycki Ogólnie

Postautor: Kadi » czw 14 mar 2019, 12:47

#MięsiarzTeam

Wróć do „Zalew Zemborzycki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 79 gości

cron
Sklep wędkarski Lublin