Zalew Zemborzycki słów kilka
FacebookGoogle Plus

spinning.com.pl

Mieszkańcy Lublina, od wielu lat mogą korzystać z położonego w granicach administracyjnych miasta – Zalewu Zemborzyckiego. Zaprojektowany w latach pięćdziesiątych, budowany w latach sześćdziesiątych i oddany do użytku w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, stanowi świetny punkt rekreacyjno-wypoczynkowy. Zamiarem pomysłodawców zalewu, było stworzenie zbiornika retencyjnego chroniącego miasto przed powodzią, zapewnienie miastu dostępu do wód podziemnych i stworzenie miejsca, w którym mieszkańcy Lublina mogliby korzystać z dobrodziejstw natury. Autorem pomysłu był geograf Kazimierz Bryński. Od pomysłu do otwarcia zalewu minęło prawie dwadzieścia lat. Zalew Zemborzycki, nazywany także lubelskim morzem, otwarto w lipcu 1974 roku. Na uroczystości otwarcia zabrakło zmarłego wcześniej pomysłodawcy projektu.

Informacje podstawowe

Zdjęcie Zalewu ZemborzyckiegoZalew Zemborzycki – zbiornik zaporowy powstały na rzece Bystrzycy obejmuje powierzchnię 278 ha. Średnia głębokość Zalewu wynosi 2,3 m. Zalew znajduje się w południowych granicach Lublina. Obiekt ten posiada liczne atrakcje. Jedną z nich są zróżnicowane brzegi. Część wschodnią Zalewu okalają tereny zalesione, pełne romantycznych i ładnie położonych zatoczek. Zachodnia część Zalewu jest odsłonięta. Przybrzeżne partie są płytkie, dzięki czemu byłyby atrakcyjnymi miejscami dla amatorów kąpieli, gdyby nie dno pokryte gdzieniegdzie mułem, gdzieniegdzie gęstą roślinnością. Chętni na kąpiel w Zalewie, muszą liczyć się z jeszcze jedną niedogodnością, jaką są pojawiające się tam bardzo często sinice.

Raj dla wędkarzy

Zalew Zemborzycki, to prawdziwy raj dla wędkarzy. Znawcy tematu wiedzą, że w wodach Zalewu wiele gatunków ryb. Szczęściarze mogą tu złowić ryby naprawdę sporych rozmiarów. Zjeżdżają tu amatorzy połowów węgorza, leszcza, lina, okonia, szczupaka, karpia, karasia, płoci, sandacza oraz suma.

Wolny czas nad Zalewem

Zalew Zemborzycki daje wiele możliwości atrakcyjnego spędzania czasu wolnego. Otoczenie Zalewu wciąż się zmienia, oferując wypoczywającym coraz liczniejsze i ciekawsze atrakcje. Nad Zalewem można spędzać wolne popołudnia, weekendy i tygodnie. Znajdujące się wokół zalewu zagajniki, polanki i wzniesienia, stanowią doskonałe miejsca do spacerów, pikników i wypoczynku w lesie. Wokół Zalewu znajduje się ścieżka rowerowa, dzięki czemu miejsce to odwiedza liczna rzesza amatorów dwóch kółek. Na kochających kąpiel, czekają tu cztery nowoczesne baseny z podgrzewaną wodą. Zalew Zemborzycki oferuje najdłuższy w Polsce wyciąg nart wodnych. Kochający aktywność na świeżym powietrzu, znajdą tu wypożyczalnie sprzętu sportowego, lądowego i pływającego.

Mapa Zalewu

Galeria zdjęć Zalewu Zemborzyckiego

Skuteczne przynęty spinningowe na Zalew Zemborzycki – http://zzsklep.pl/14-przynety-gumowe